Çin’in kontrolden çıkan roketinin parçaları, Hint Okyanusu’nda Maldivler yakınlarına düştü-haberi

Çin İnsanlı Uzay Mühendisliği Ofisi’nden yapılan izaha göre, 29 Nisan’da uzaya fırlatılan ve enkazının hatri sayilir büyüklükte tek bölümü atmosferde yanan roketin dünyaya art dönen kalıntıları, Hint Okyanusu‘na düştü. Açıklamada, roketin, Çin saatiyle 10.24’te (TSİ 05.24) Maldivler yakınlarına iniş yaptığı kaydedildi.

29 NİSAN’DA UZAYA FIRLATILMIŞTI

Roketin konumunu vakit be vakit izleyen SpaceTrack.com sitesi de Lond March 5B’nin düşüşünü doğruladı. Çin feza İstasyonu’nun evvel parçası ve çekirdek modülü Tienhı’yı (Gök Uyumu) uzaya taşımak amaciyla Long March-5B roketi, 29 Nisan’da uzaya fırlatılmıştı.

Fırlatılmasının derhal peşinden Tianhı modülü, roketten ayrılarak tasarilanan yörüngesine girmişti. Roketin anne gövdesinin de Dünya’da evvelce tasarilanan tek noktaya inmesi gerekiyordu.

ABD, TÜRKMENİSTAN’DA BİR ÇÖLE DÜŞECEĞİNİ İDDİA ETMİŞTİ

ABD müdafaa Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, roketin bu erken sabah acele saatlerde Türkmenistan’da tek çöle düşebileceği belirtilmişti. su feza Gözetim ve İzleme müessesesi (EU SST) Long March 5B roketi enkazının düşüş saatini, sektör bugünü 02.11GMT’den (TSİ 05.11) 190 dakika öncesi veyahut sonrasındaki vakit dilimi olarak olasılık ettiklerini açıklamıştı. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Yörünge Dönüş ve yıkıntı Çalışmaları Merkezi (CORDS) de roketin düşüş saatiyle alakalı tahminlerini güncelledi ve sektör bugünü 03.30G MT’den (TSİ 06.30) evvel veyahut sonrasındaki dört saat içinde beklediklerini duyurmuştu.

RUSLARA GÖRE ENDONEZYA

Rus feza müessesesi Roscosmos’un tahmini ise, roketin Cumartesi 23.30 GMT (TSİ sektör 02.30) sonrasında Endonezya’nın güneyinde Timor Denizi’ne düşeceği yönündeydi.

ÇİN, zarar BEKLEMEDİĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

Çin Dışişleri Bakanlığı, cuma günkü açıklamasında roket enkazının hatri sayilir büyüklükte tek bölümünün atmosfere girerken yanacağını ve hatri sayilir büyüklükte tek zarar verme ihtimalinin düşük olduğunu duyurmuştu. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ feza Komutanlığı ‘kontrolsüz giriş’ olarak tanımladığı yıkıntının seyrini takibe aldığını açıklamıştı.

Kaynak: Anadolu ajansı / Ömer Faruk Yıldız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.