Çin bu defa da Friends dizisini sansürledi-haberi

Çin bu kez da Friends dizisi amaciyla sansür uyguladı. Reuters’ın haberine göre; hit güldürü dizisi Friends, Tencent, Youku ve Bilibili dahil olmak üzere çok sayida yayıncı tarafından sansürlendi.

Özellikle David Schwimmer’ın canlandırdığı Ross karakterinin karısının lezbiyen olduğunu paylaştığı tek vakit silindi. Joey’nin tek striptiz kulübüne gitmeyi önerdiği tek başka oyun alani/sahne de sansürlenen bölümler arasında.

Hayranlar tepkilerini göstermek amaciyla ülkenin yasamsal medya platformu Weibo’da paylaşımlar yaptı. Ancak, #Friendshasbeencensored hashtag’i kısa müddette gizlendi ve şu anda da hiçbir netice vermiyor.

2015 seneninde Çin milletçe Cumhuriyeti, eşcinsellik de dahil olmak üzere kendisinin deyimleri ile “normal olmayan cinsel ilişkileri” tasvir eden TV şovlarını ve filmleri yasakladı. Çin Komünist Partisi, ulusal çıkarlarla ahenk gösteren olmayan içerik amaciyla medyayı yoğun tek şekilde sansürlüyor. Sansürün sebepleri arasında kültürel ananeleri küçümsemek, dini politikayı baltalamak ve yasamsal ahlâkı tehlikeye atmak yer alıyor.

Çin'den Dune afişine sansür İlginizi Çekebilir Çin’den Dune afişine sansür The Simpsons sansürlendi İlginizi Çekebilir The Simpsons sansürlendi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir