CHP’den Ethem Sancak açıklaması-haberi

CHP genel reis Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak’ın bu erken Hatay’da düzen ettiği medya toplantısından öne çıkan izahlar şöyle:

“ALLAH’IN SOPASI YOK, SARAYIN MAKASI SARAYI KESTİ”

* Erdoğan Özbekistan dönüşü uçakta, ‘Şekerle alakalı de neden Türkşeker, neden Konya, neden Kayseri buralarda müspet adımlar atacaklar. Fırsatçılara destur verilmeyecek. Fiyatlar da şekerde kötü değil, Başka bir deyişle şekerde öyle pahalı tek ücret uygulaması yok’ diyordu.

* Uçağın tekerlekleri dahada piste dokunmadan, Türkşeker şekere zam yaptı. Kim bu Türkşeker? Şekere bu zammı yapan Türkşeker kim? Marketçi mi? Değil. Fırsatçı mı? Değil. Stokçu mu? Değil. Türkşeker kim? Erdoğan’ın başında olduğu Varlık Fonu’na ait tek şirket.

* tek senede şeker ücreti ikiye katlanacak ama Varlık Fonu’nun başında oturan Erdoğan’ın bu işten haberi olmayacak. Bu beceriksizliğe, bu yönetim bozukluğuna, Sarayın iletişim danışmanlarının bulduğu deva ne; Erdoğan’ın sözlerine sansür uygulamak. Allah’ın sopası yok. Erdoğan’ın sansür makinesi hızını alamadı, Erdoğan’a dahi sansür uyguladı.

“BU ZAMLARLA ÜRETİCİ REKABET EDEMEZ “

* Çayı şekersiz içmeye razı olsanız, çayı pişirmeye gaz gerek… Bu erken doğalgaza dev bir zam yapıldı. Evlerde kullanılan doğalgaza yüzde 35, akım üretiminde kullanılan doğalgaza yüzde 44,3, akım imalatı dışındaki doğalgaza yani sanayinin kullandığı doğalgaza yüzde 50 zam geldi.

* Yetmez bir de sanayinin kullandığı elektriğe yüzde 20 zam dahada yapıldı. Bu zamlar bütün fiyatlara yansıyacak. İğneden ipliğe her şey artık dahada pahalı olacak. Bu enerji fiyatlarıyla üretici nasıl üretecek, nasıl rekabet edecek? İşte dolaşıyoruz.

* Kahramanmaraş’ta da, Hatay’da da esnaf, ‘Artık kapatma noktasına geldik biz bu zamlar yüzünden’ diyor. Sanayici aynı şeyi söylüyor.

“ERDOĞAN TÜRKİYE’Yİ ZAM ŞAMPİYONU YAPTI”

* Ondan ardindan bütün bu hayat pahalılığının nedeni ve mimarı var olan Erdoğan Bir gün evvel çıkıyor yine bir kez daha diyor ki, ‘Ben ekonomistim’. İnsan bunu derken belli tek süre sıkılır, utanır. Daha geçtiğimiz sene Eylül ayında, Erdoğan çıktı ‘Faiz sebep, enflasyon sonuç’ dedi, ekonomiden ne civarindan anladığını bütün bu millete gösterdi.

* ortada Bankası’nın politika faizini emirle düşürdü, ona göre faizler inecekti, döviz çıkacaktı, rekabet gücü artacaktı, dış açık azalacaktı, rezervler şahlanacaktı, kur gerileyecek enflasyon düşecekti. Ama bunların hiçbiri olmadı. Elde rekorlar kıran dış açık ve şaha kalkan enflasyon kaldı.

* bu erken bu ülkede tüketici enflasyonu yüzde 54. Ama iğneden ipliğe her şeye zam gelmeye ayni ritimde devam ediyor. Pazartesi Mart ayı enflasyonu açıklanacak. Ve enflasyon Mart ayında yüzde 60’ı aşacak. Erdoğan Türkiye’yi, Kalkınma amaciyla ahenk gösteren ücret İşbirliği Teşkilatının ve G-20’nin enflasyon ve zam şampiyonu yaptı. Çıkıyor ondan sonra da ‘Ben ekonomistim’ diyor.

“ERDOĞAN’IN EKONOMİSTİM DEMESİ ama tek NİSAN ŞAKASI OLUR”

* TÜİK Bir gün evvel Şubat ayı dış ticaret rakamlarını açıkladı. Bu sene evvel iki ayında dış ticaret açığı, geçen yila göre yüzde 183 artmış, 18 milyar dolar olmuş. Bu tek rekor. ortada Bankası’nın kasasını tek sente muhtaç vaziyete getiren, milletin ekonomisini yangın adina çeviren Erdoğan’ın, tek de çıkıp ‘Ben ekonomistim’ demesi, filhakika bugüne yakışır tek biçimde olsa olsa tek Nisan şakası olur.

“ASGARİ ÜCRET BU GİDİŞLE HER AY ARTMAK ZORUNDA”

* ortada Bankası kasasını tek sente muhtaç vaziyete getiren Erdoğan’ın perişan şakaları dün, ardı ardına geldi. Ne diyordu Erdoğan? ‘Çalışanı enflasyona ezdirmem’. Ama dün bu sözünden çark etti. minimum ücretlinin, yılın 2. yarısı amaciyla beklediği zam başka bahara kaldı.

* Hep söylüyorum: ‘Enflasyon en adaletsiz vergidir. tek tür tırnakçılıktır. Başta emekçi ve dar gelirlinin satın alma gücüne fark ettirmeden el koymaktır.’ dahada sene evvel iki ayında, minimum ücret enflasyonun altında kaldı. Açlık sınırının altına düştü. Böyle tek dönemde minimum ücrete yılda bir defa zam yapmak, enflasyonun bütün yükünü çalışanların üstüne yıkmaktır.

* Enflasyonu denetim altına almak amaciyla hiçbir şey yapmayacaksınız, ortada Bankasıenflasyonu ‘küresel barışa’ bağlayacak, yüzde 60’ı aşan enflasyon minimum ücreti, maaşları, ücretleri, aylıkları pul edecek. Ondan sonra çıkıp diyeceksiniz ki , ‘Ben minimum ücreti artırmam’.

* Enflasyonla mücadelede bu beceriksizlik ayni ritimde devam ettikçe, minimum ücreti senede iki sefer değil, dört sefer değil, milleti, senin eserin var olan hayat pahalılığına ezdirmemek için, her ay artırmak zorunda kalacaksın.

“EMPERYALİSTLERİN HİMMETİYLE GÖREVE GELMİŞLER”

* Saray’ın fahri Dışişleri Bakanı çakma oligarkın yaptığı yeni açıklamalar Bir gün evvel Medyaya yansıdı. Erdoğan’a ilahi aşkla bağlı bu Daha önceki Maocu, utanıp sıkılmadan, ‘Biz Amerika’nın desteğiyle iktidara geldik’ dedi. İktidara emperyalistlerin himmetiyle geldiklerini, açık seçik ifade etti. Ne diyelim bozuk saat dahi gün içinde iki kez doğruyu gösterirmiş.

“YİNE Mİ BİR TALİMAT?”

* Bu arada Kaşıkçı davasında da, enteresan gelişmeler var. Savcının davayı Suudi Arabistan’a devretmek istediği söyleniyor. Suudi Arabistan’ın bize uyguladığı saklı ambargo hasebiyle Hatay esnafının neler çektiğini biliyor musunuz?

* ıslak meyve sebze ihracatçısının neler çektiğinin farkında mısınız? Madem bu işin peşini bu civarindan basit bırakacaktınız neden bu insanlara bu civarindan sıkıntı çektirdiniz? Hayırdır yoksa bu sefer de başka tek yerden mi yönerge geldi?

ÖNCE NAS, ardindan PAS

* Biz boşuna demiyoruz, ‘bu hükümet, nema lobilerinin hükümetidir’. Faizciler Sarayın sözde ekonomistini sevmesin de bazı sevsin. Bir senede türk mali hususi bankaların; net nema geliri yüzde 149, net kârı yüzde 337 artmış. elbet ki faiz lobileri Sarayın sözde ekonomistini  böylesine sever. tekrar soralım; evvel nas dediniz. Şimdi neden pas deyip duruyorsunuz.

“TELEKOM TABELASINI İNDİRİN, ‘ERDOĞAN VE MAHDUMLARI’ YAZIN”

* AK Parti döneminde yapılan pek çok şaibeli iş ve işlemin, belki de en karanlığı, en şaibelisi Lübnanlı Haririlerin bizim tarlamızın taşıyla bizim tarlamızın kuşunu vurduğu, kârı alıp borcunu bizim bankalarımızın üstüne yıktığı, Telekom’da tertemiz Yönetim Kurulu açıklandı. Şirket yönetimine Erdoğan ailesine yakın isimler getirildi. yönetim heyeti Başkanlığının altına da bakan yardımcılarından ağırlıklı olarak oluşan yandaş karması tek yönetim kuruldu.

* Şimdi Telekom yönetim heyeti üyesi var olan bakanimiz yardımcıları tek istikametten bakanimiz maaşı olarak 40 bin Lira alıyorlar ayda, tek istikametten da Telekom’dan tek ek 40 bin dahada alıyorlar. Başka bir deyişle tek maaşı ikiye katlıyorlar.

* Artık Telekom’un şu  tabelasını bir indirip, adina ‘Erdoğan ve Mahdumları’ yazdıracakları tek döneme doğru gittikçe yaklaşıyoruz. Ama ne yaparlarsa yapsınlar, gerçekler er veyahut geç alana çıkacak. Bu Telekom meselesi, CHP iktidarında üstüne evvela gideceğimiz işlerden biri olacak.

“ÜLKEMİZİ az SÜREDE AYAĞA KALDIRACAĞIZ”

* Biz bu erken Türkiye’nin dört tek yanından yükselen feryatlara, tercüman oluyoruz. Çareleri öneriyoruz ama dinlemiyorlar. Yarın bu sıkıntılara mecal olmaya kararlıyız. Milletimizsandıkta Saray’a atacağı sillenin artık yaklaştığını görüyor. Milletimizi en geniş yelpazede temsil eden 6 partimiz, Türkiye’yi dahil kismina düştüğü karanlık günlerden çıkarabilmek amaciyla hazır.

* tertemiz Kurumlar, tertemiz kaideler ve tertemiz Kadrolarla, haklar devletine, üretime, adil paylaşıma ve sürdürülebilirliğe dayalı dört ayaklı ekonomi stratejimizle, ülkemizi kısa müddette ayağa kaldıracağız. Ülkemizin ufkunu karartan bu zulmü, Cumhuriyetin İkinci Yüzyılına girerken hep birlikte sandıkta bitireceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir