Ceren Damar’ın katil zanlısının dedesi İsmail Elçi ilk kez hakim karşına çıktı-haberi

Çankaya Üniversitesi haklar Fakültesi Araştırma Görevlisi olarak görevini icra eden Ceren Damar Şenel, kopya çekerken yakaladığı öğrencisi Hasan İsmail Hikmet tarafından iki ocakta 2019 tarihinde üniversitedeki odasında silahla vurulduktan ardindan bıçaklanarak öldürülmüştü. “Tasarlayarak, canavarca hisle veyahut işkence çektirerek öldürme” suçundan yargılanan Hasan İsmail Hikmet, Ankara 33. Ağır karar Mahkemesinde yargılandığı davada ağırlaştırılmış müebbet mapus cezasına çarptırıldı.

DEDENİN SÖZLERİ TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Duruşmada Şahit olarak dinlenen Hasan İsmail Hikmet’in dedesi İsmail Elçi, suçlayıcı ifadeler kullanarak Ceren Damar Şenel’e yönelik, “Keyfe huzur verir kahvenin kaynaması, eşeği baştan çıkarır sıpanın oynaması” sözlerini kullanmıştı. Dava sonrası Şenel’in babası Mustafa Damar, Elçi ile alakalı hatali ilaninda bulunmuştu. Yürütülen soruşturmada “ölenin hatırasına hakaret” suçlamasıyla dava açılan Elçi’nin yargılanmasına Ankara 39. Asliye karar Mahkemesi’nde başlandı.

“EN ÜST SINIRDAN karar VERİLSİN”

Duruşmaya, tutuksuz maznun Elçi’nin avukatı Vahit Bıçak’ın yanı sıra Mustafa Damar, eşi Feyzan Damar ile ailenin avukatları katıldı. Duruşmada laf alan müşteki Mustafa Damar, sanığın sarf ettiği sözlerle rahmetli kızına iftira attığını, sanığın yakınları tarafından atılan bu iftira ve hakaretler hasebiyle Ailece güç günler geçirdiklerini ifade etti. Damar, şikayetçi olduklarını belirterek, sanığa topluma misal olusturacak şekilde en üst sınırdan karar verilmesini istek etti. Ankara Barosu Kadın Hakları Merkezi ve Bir takım kadın avukatlar da duruşmaya katılma isteginde bulundu. maznun Avukatı Vahit Bıçak, davanın cinayet davası olmadığı, bu yüzden suçtan zarar gören olmadıkları için, katılma taleplerinin reddedilmesini istedi. Müvekkilinin Şahit olarak dinlendiği davada yaşı itibariyle kullandığı tabirin tabir niteliğinde olduğunu, bu yüzden karar almaması gerektiğini istek etti. Savunmaların derhal peşinden tarafların taleplerini dinleyen mahkeme, müşteki avukatlarının sanığın tek sonraki duruşmaya Ses ve görsel Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile dahil edilmesini, sonraki duruşmada değerlendirilmesine karar vererek duruşmayı ileri tek tarihe erteledi.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir