Çavuşoğlu: Ermenistan’daki yönetim baskı altında-haberi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler (BM) genel heyeti çatısı altında evvel kez gerçekleştirilen beynelmilel Göç Gözden Geçirme Forumu’na katılmak amaciyla geldiği ABD’nin New York şehrinde Azerbaycanlı gazetecilerin suallerini yanıtladı.

“KAPSAMLI BİR ANLAŞMA SUNULDU”

Gazetecilerin Ermenistan Dışişleri Bakanlığı’nın Azerbaycan’dan sınırların belirlenmesi amaciyla müzakere isteginde bulunduğunu ve Azerbaycan’ın bu talebi onay etmesine karşın Ermenistan’ın bu görüşmeni sonradan iptal etmesinin barış sürecini nasıl etkileyeceği sualine cevap veren Çavuşoğlu, Azerbaycan’ın Ermenistan’a kapsamı geniş tek bana barış anlaşması önerininde bulunduğunu belirtti.

Çavuşoğlu, “Azerbaycan’ın ele geçirdiği zaferden ardindan Azerbaycan barış istediğini ve alanda huzur istediğini gösterdi. Ermenistan’a kapsamı geniş tek barış anlaşması önerininde bulunmuştur. dahada ardindan sınırların belirlenmesi amaciyla de müsterek tek komisyonun kurulması da gündeme gelmiştir. Brüksel’de yapılan toplantılarda bu konularda anlaşmaya varıldı, müsterek tek sınır komisyonu heyetti ve kapsamı geniş barış anlaşması müzakerelerini dışişleri bakanları yürütsün dediler” dedi.

“YÖNETİM baski ALTINDA”

Türkiye’nin Azerbaycan ve Ermenistan’ın müspet istikamette attıkları adımlardan mutluluk dolu olduğunu belirten Çavuşoğlu, şunları söyledi;

*Biz de mutluluk dolu olduk hoşnut olduk. Ayrı olarak Azerbaycan, ülkemiz ile Ermenistan arasındaki görüşmeleri de destekliyor. Buda müspet tek şey. Ermenistan’ın da elbet bu iyi tarafı yaklaşımlara müspet cevap vermesi gerektiğini her vakit söylüyor ve teşvik de ediyoruz.

*Görüyoruz ki, Ermenistan’daki yönetim, içerdeki radikaller ve dışarıdaki diaspora tarafından baskı altında. dahada evvel de Yalnızca Blinken değil başka muhataplarımıza da Ermenistan’ın bu doğrultuda dahada çok teşvik edilmesi gerektiğini söyledik.

*Görüşmemizde de söyledik. Türkiye’nin ve Azerbaycan’ın barış istediğini, bölgenin istikrar amaciyla iyi niyetini alana koyduğunu tek defa dahada hatırlattık. İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir