Burs isteyen gençlerin sayısı yüzde 70 arttı-haberi

Türkiye‘de yaşanan ahenk gösteren ücret kriz gençlerin eğitimlerinin aksamasına yollar açarak ülkemizin yarınlarını da tehdit ediyor. Kurulduğu günden bugüne eğitime destek veren Türk Eğitim Vakfı (TEV) fırsat eşitliğini sağlayabilmek amaciyla gençlere sunduğu eğitim burslarına bu sene rekor müracaat aldı.

3 GENÇ tek MENÜ

TEV yönetim heyeti Başkanı Prof. Dr. Mehmet Şükrü Tekbaş, “Geçen sene 35 bin gençten müracaat almıştık, bu sene sayı 60 bin oldu. Gözlemlerime göre tek sonraki sene amaciyla müracaat sayısı 100 bini bulur” dedi. TEV’in bursları ile Bir hayli toy eğitimini yarıda bırakmak zorunda kalma noktasında tek çıkış buluyor, “yemekhanede 3’ümüz tek menüyü paylaşıyoruz” diyen gençlerin karnı doyuyor, hayat standardında eğitim alarak Türkiye’yi en iyi şekilde temsil edecek faik becerili gençlerin önü açılıyor.

TEV’in bu sene 55’inci yılını kutladığını söyleyen yönetim heyeti Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tekbaş, “Türkiye’nin en mühim meselesi eğitim. Bağışçılarımızın desteği ile fırsat eşitliği amaciyla çalışıyoruz” dedi.

Prof. Tekbaş, kendisi dahil bütün TEV yönetim heyeti azalarının gençliklerinde TEV bursu ile yurtdışında eğitim aldığını, ardindan ülkeye dönüp hizmet verdiklerini belirterek, “Yurtdışında da Danimarka’dan Japonya’ya, Singapur’dan Amerika’ya TEV bursları veriliyor. Bu eğitimleri alan bursiyerler ülkemize dönüp tertemiz gençlerin bu bursları alabilmesi amaciyla kaynak yaratıyor” dedi. Prof. Tekbaş, TEV’in kız çocuklarının eğitimine hususi önem verdiğini de vurguladı.

9.700 toy bağışçıların desteğiyle okuyor

55 sene evvel merhum Vehbi Koç’un önderliğinde kurulan TEV, bağışçılarının desteğiyle halihazırda yurtiçi ve dışında eğitim amaciyla toplaminda 9 bin 700 gence burs desteği sağlıyor. TEV bugüne dek vatan içinde 269 bin 76 burs desteği verirken, iki bin 124 gencin de vatan dışı çok lisans ve doktora eğitimlerinde destek verdi.

Gereksiz tek armağan adina ‘TEV kart

Özel günleri kutlarken gereksiz tek alışveriş adina çok dahada anlamlı tek armağan arayanlara TEV mutluluk dolu ve hususi vakit kartları hazırladı. Bağışçılar doğum günü, anne adayi adaylarimiz veyahut babalar günü, bayram benzeri hususi günlerde sevdiklerine armağan etmek üzere TEV mutluluk dolu ve Özel vakit kartları webten kolayca alınıp dijital olarak da gönderilebiliyor. İstenilen rakamda bağış yapılabiliyor ve gönderilen rakam saklı kalıyor.

Mahalleler okutuyor

TEV semt dayanışmasını canlandıracak tertemiz tek projeye başladı: Okutan mahalleler. Projenin startı “Okutan Kadıköy” ile verildi. Kadıköy’de apartmanlar toplanıp bölgelerinden TEV’e müracaat eden öğrencilerin eğitimine destek oluyor. Müthiş tek dayanışma hikayesi, bu güç günlerde çocukların elinden tutuyor. Prof. Tekbaş, Adalar Belediyesi’nin sırada olduğunu ve tertemiz belediyelerle projenin genişletileceğini söyledi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir