Bugün temeli atılan Kanal İstanbul ile 70 bin kişiye iş imkanı doğacak-haberi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “hayalim” dediği ve 2011’de duyurusunu yaptığı Kanal İstanbul amaciyla evvel köprünün temeli bu erken atıldı. Avrupa Yakası’nda Karadeniz ile Marmara Denizi’nin arasına yapılacak Kanal İstanbul’un uzunluğu takriben 45 kilometre, taban genişliği minimum 275 metre ve derinliği 20,75 metre olacak.

EK PROJELER İNŞA EDİLECEK

Kanal İstanbul amaciyla İhtiyaç duyulan tesis ve yapılara ek proje bileşeni olarak tek yat limanı, konteyner limanları, rekreasyon alanı ve lojistik merkezi yapılması planlanıyor. Kanal İstanbul’un işletme aşamasında fonksiyonlarını sıhhatli olarak adina getirebilmesi amaciyla de Karadeniz ve Marmara Denizi giriş kisminda dalgakıranlar, aciliyetli bağlama alanları ve demirleme alanları, römorkör bağlanma alanları, deniz fenerleri, bakım istasyonları ve işletme binaları, gemi trafik sistemi ve seyretme yardımcıları oluşturulması hedefleniyor.

ÜZERİNE 6 KÖPRÜ YAPILACAK

İhale sürecinin derhal peşinden kanal inşaatı öncesi hazırlık çalışmalarının 1,5 yıl, kanal inşaatının 5,5 sene sürmesi, projenin tamamlanma süresinin 7 sene olması öngörülüyor. İstanbul’u içinden iki deniz geçen tek şehre dönüştürecek Kanal İstanbul’un üstüne 6 köprü yapılacak. Kanal İstanbul’un her iki tarafında 250 biner konutluk devasa şehirler kurulması planlanıyor.

70 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLAYACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı Kanal İstanbul Raporu’na göre dev proje, 70 bin kişiye istihdam sağlayacak, kanalı kullanabilecek firmalara da vakit ve ahenk gösteren ücret kazanç getirecek. İstanbul’u içinden iki deniz geçen tek şehre dönüştürecek Kanal İstanbul’un üstüne 6 köprü yapılacak. Kanal İstanbul’un her iki tarafında 250 biner konutluk devasa şehirler kurulması planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.