Bu üzümü yemek herkesin harcı değil! Tek salkımı 100 bin TL’ye satıldı-haberi

Japonya’da “Ruby Roman” türü kızıl üzümün tek salkımı sezon açılışında 1,4 milyon yene (12 bin 700 dolar) alıcı buldu. İşikawa eyaletinin Kanazawa bölgesi sezon açılışında müşterinin beğenisine sunulan üzümlerin salkım ücreti geçen seneye göre 100 bin yen (910 dolar) yükseldi.

MARKET SAHİBİ SATIN ALDI

Açılış mezatına katılan zincir market sahibi Tayvanlı Hsieh Ming-ta “Ruby Roman” türü kızıl üzümün salkımına 1,4 milyon yen ödedi. Bu fiyatla salkım üzüm 3. seneninde tertemiz rekor elde etti. Ming-ta, “Ruby Roman’ı Tayvan halkına tanıtmak istiyorum. Çiftçilerin emeklerini düşündüğünüzde 1,4 milyon az bile.” dedi.

“ÜZÜMLER İYİCE TATLANDI”

Kyodo ajansının haberine göre sene evvel mezatı sonrası Ruby Roman benzeri 253 salkımın satış ve nakliyesi gerçekleşti. Üzüm yetiştiricilerin oluşturduğu grubun temsilcilerinden Matsuyama Mitsuo, “Hasat öncesi güneşli günler ve çok sıcaklıkla üzümler iyice tatlandı.” dedi.

13 YIL ÖNCE PİYASAYA ÇIKTI

Tanesi pin-pon topu büyüklüğünde, düşük asit ve çok şeker oranı bulunan Ruby Roman üzümleri, Japonya’da evvel olarak Ağustos 2008’de piyasaya çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.