Bu illerde ev sahibi olan yaşadı, kiracılar yandı! Fiyatlar son 1 yılda yüzde 50 arttı-haberi

Kira artışlarında dikkate alınan tüketici ücret endeksindeki nihayet on iki aylık vasati değişimi yüzde 16,19 iken ülkemiz genelinde kira ücret ortalaması nihayet tek senede metrekare başına 8,2 TL’den 10,13 TL’ye çıkarak yüzde 23,5 düzeyinde artış gösterdi. uzman olanlar ise Daha önceki kiracılar amaciyla avantaj var olan bu Vaziyetin tertemiz kiralık ev arayanlar amaciyla ise bütçeleri oldukça zorladığını kaydediyor.

“KENTSEL DÖNÜŞÜM FİYATLARI YÜKSELTİYOR”

Özellikle tertemiz dairelerde kira kıymet artışının çok dahada çok olduğunu belirten Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı “Deprem başta olmak üzere tertemiz ev arzında yaşanan durgunluk, kentsel dönüşüm, ailelere ahenk gösteren kiralık dairelerin fiyatlarını artırmada tesirli oluyor. Bunun yanı sıra özellikle uzaktan eğitim hasebiyle üniversite öğrencilerine baz alinarak kiraya verilen hanelerin fiyatlarında ise ağırbaşlı düşüşler laf konusu” dedi.

“ARTIŞLARDA yasal DÜZENLEMEYE GÖRE devinim EDİLMELİ”

Eski kiracılar tarafından uzunca müddettir oturulan taşınmazların, Bir takım bölgelerde emsal kira değerlerinin çok altında kaldığını belirten Özelmacıklı “Artışlar amaciyla evvela kontrattaki yazılı artış onanına bakılmalı. Kira sözleşmelerinde yapılacak artış tek evvelki sene TÜFE ortalaması ile de sınırlandırıldığı unutulmamalı” diye konuştu.

EN ÇOK ARTIŞ YAŞANAN İLLER

Özelmacıklı “Kira rayiçlerinin nihayet tek sene içinde yüzde 50’den çok arttığı sehirlere baktığımızda Muş, Karaman, Kahramanmaraş, Uşak, Bilecik, Bingöl ve Burdur sehirleri göze çarpıyor. Düşüş yaşanan iller ise Van ve Elazığ oldu” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir