Bolu’da yabancılara 10 kat su zammı oylanamadı-haberi

Bolu Belediyesi Ağustos ayı 2. oturumu Bolu Belediyesi Necip Fazıl Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Halka açık var olan meclis toplantısına çok sayıda yurttaş ve meclis azaları katıldı. Salonun tamamının dolması hasebiyle girmek istek eden vatandaşlar ile görevliler arasında küçük çaplı münakaşa yaşandı. dahada ardindan salonda meclis toplantısı başladı.

“SU ABONE KAYITLARINDAKİ BİLGİLERE SAHİP DEĞİLİZ”

İlk gündem maddesi var olan yabancı tebaalı kişilerin su faturası ve katı atık vergisi ücretlerine 10 kat zam amaciyla kürsüye tasarı ve Bütçe Komisyonu Başkanı Hüseyin Ekrem Serin geldi. Ekrem Serin, “Su abone kayıtlarında bulunan bilgilerde yeteri civarindan bilgiye sahip değiliz. Uyruklara değin rastgele tek bilgimiz yok. İl Göç İdaresi’ne rastgele tek ova yazılması gerektiği kanısındayız. Kaç adet dijital saat kullanan, kaç adet mekanik saat kullanan var bilmiyoruz. Kaç adet abone var bunu bilmiyoruz. tek de kanun ve mevzuatlara ahenk gösteren olması gerektiğine karar verdik. Bu kısa süre içinde bu verilerin ulaştırılamayacağı, bunun amaciyla de sıhhatli tek bilgiye sahip olamayacağımızı düşünerek rastgele tek karar almadık. Bunun tek sonraki meclis toplantısında görüşülmesi istikametinde görüş birliğine vardık. yeteri civarindan verileri alamadığımız amaciyla rastgele tek karara varamadık.” dedi.

“BU ÜLKEDE BİR SIĞINMACI meselesi VAR”

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, tasarı ve Bütçe Komisyonu’nun önergeyi gündeme sunamamasına üzüldüğünü belirterek, “Komisyon karar veremedi. Benim emelim Bolu’daki sınırlı sayıdaki yabancıdan çok ücret su ve katı atık vergisi alıp belediye gelirini artırmak değildi. Bu ülkede tek sığınmacı meselesi var. sorumlu tek yurttaş olarak bendeniz bunları söyledim. Halkın tercümanı olarak bunları söyledim. Bu mevzu ulusal basında tartışılsın, politikler bunu tartışsın. tek politika oluşturalım. Halka soralım dedim.” diye konuştu.

ÖNERGENİN OYLAMASI YAPILAMADI

Önerge mecliste oylamaya sunulamadı. Önergenin tek sonraki meclis toplantısında tasarı ve Bütçe Komisyonu tarafından hazırlanan gündem maddesiyle birlikte oylamaya sunulacağı öğrenildi. Meclis toplantısı başka gündem maddeleri ile ayni ritimde devam etti. Toplantıda ara ara AK Parti grubu ile Belediye Başkanı Tanju Özcan arasında sözlü tartışmalar yaşandı.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı / Murat Küçük

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.