Bir inek satın aldı, şimdi çiftlik sahibi! 2 çocuk annesi kadın girişimcilik hikayesiyle örnek oluyor-haberi

Kent merkezinde oturan Hatice- ve Ramazan Gökçe (53) çifti, 11 yıl önce köylerine geri döndü. Hatice Gökçe, o yıl Türkiye Gramen Mikro Finans Programı tarafından uygulanan ‘Mikro kredi‘ projesine başvurdu.

Başvuru sonrası bin lira kredi alan Hatice Gökçe, bununla bir düve aldı. Büyüyüp inek olan hayvanın sütünü ve sütünden yaptığı, yoğurt ve peyniri satarak hem aile ekonomisine yardımcı olan, hem de kredisinin göre ödemesini yapan Gökçe, her yıl doğan buzağıları sayesinde de inek sayısını artırdı. Şu an 12 ineği bulunan Gökçe, bu kez de 6 bin liralık ‘mikro kredi’ alıp, civciv üretmeye başladı.

“KAZANDIĞIM PARAYLA İKİ ÇOCUĞUMU OKUTTUM”

“Ben her zaman köyümüzün kadınlarına da ‘Boş durmayın 10 tavuk alın ve bunları besleyerek kendinize gelir elde edin’ diyorum. Kendi çapımda çok fazla ilerleyemediysem de kimseye muhtaç olmadan 2 çocuğumu üniversite okuttum. Köye geldiğimizde hiçbir şeyim yoktu. Eşim de o dönem işsizdi. Biz burada eşim ile el ele verdik. Ben ne iş yaptıysam eşim, benim en büyük destekçim oldu. Şu anda çok mutlu ve neşeli bir hayatımız var.

“BİR BUZAĞI İLE BAŞLADIĞIMIZ İŞTE 12 İNEĞİMİZ OLDU”

Buraya gelmemizi eşim istedi. Ben de ona saygı duyarak köye geri dönmeyi kabul ettim. Burada çok mutluyuz. Çocuklarımızı okutup, onların hayatını kurtardık. Ben de burada emekli oldum. Mikro krediden bin lira kredi alarak, komşumuzdan bir tane damızlık düve aldık. O büyüyüp inek oldu ve yavruladı. Bir buzağı ile başladığımız işte hayvanlarımızı çoğaltarak sayılarını 12’ye çıkardık” diye konuştu.

KOLLARINI BU KEZ TAVUKLAR İÇİN SIVADI

Hatice Gökçe ile 11 yıl önce tanıştıklarını belirten ‘mikro kredinin’ Aksaray sorumlusu Ramazan Çelen, “Hatice Hanım, o dönem köyünde hayvancılık yapacağını söyledi. Biz de kendisine bin lira destek verdik. Bu parayla bir damızlık inek alarak bu işe başladı. Şu anda toplam 12 ineği oldu. Bu yıl da bize kuluçka makinesi alıp tavuk işini çoğaltacağını söyledi. Biz de bu projesine 6 bin lira kredi verdik. Bu krediyle kuluçka makinesi ve jeneratör aldı. Bundan sonra da desteklerimiz sürecek. Küçük sermayelerle bir kadının büyük işler başarması bizleri onurlandırdı” dedi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Erkan ALTUNTAŞ

Kaynak :haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.