Bilim Kurulu üyesinden dikkat çeken toplu taşıma uyarısı: İnsanlar iki santim bile mesafe olmadan yolculuk yapmak zorunda kalıyor-haberi

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs bilim heyeti Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, nihayet vakitlerde kamuoyunda oldukça heyecan edilen ve tartışılan gündem maddeleriyle ilgili, mühim açıklamalarda bulundu.

“TOPLU TAŞIMADA İNSANLAR İKİ SANTİM mesafede GİDİYOR”

Türkiye’nin olay sayısında en üst seviyeye ulaştığını belirten Prof. Dr. Yavuz, “Hem çok fazla hasta kisi sayısı var, ayni vakitte da sağlık sisteminin artık bunun için cevap verememe rizikosu laf konusu. Dolayısıyla elimizden gelen bütün önlemleri en üst seviyede almamız gerekmektedir artık. Toplu taşımalar Sahiden çok kalabalık. bendeniz de kullandığım amaciyla gayet iyi biliyorum, insanların arasındaki ara 1-2 santimi dahi bulmuyor. dahada çok bulaştığını söylediğimiz tek virüs var, toplu taşımadaki kalabalıkların azaltılması gerekiyor. Bunun da yolu, tek kere, Bir hayli işkolu amaciyla uzaktan çalışmaya geçmek. Başka bir deyişle şu aşamada artık belli iş kollarının açık kalması dışında diğerlerinin uzaktan çalışmaya geçmesi en Akilane metot benzeri görünüyor. Yalnızca Ramazan’a hususi değil, bütün kalabalıkların bu dönemde azaltılması gerekiyor. bunun için kulluk görev yerleri de dahil. hatri sayilir büyüklükte aş çağrıları de dahil. ev dışında hiç kimseyle görüşmemek gerekiyor. İftar amaciyla konuk çağrı etmemek gerekiyor. ev halkı dışında hiç kimseyle görüşebilecek vaziyette değiliz” ifadelerini kullandı.

“VARYANT İÇİN EKSTRA TEST YAPTIRMANIN HASTAYA HİÇBİR FAYDASI YOK”‘

“Varyant virüsle enfekte miyim” diye heyecan edip ekstra test yaptırmanın, gereksiz yere ahenk gösteren ücret yük altına girmek mananına geldiğini de belirten Prof. Dr. Yavuz, varyant virüslerde hastanın takibi ve tedavisinde hiçbir farkın olmadığına işaret ederek ikazlarda bulundu. Yavuz, “Pozitif kişilerin varyant virüsle enfekte miyim değil miyim diye, gidip ekstra test yaptırmaları çok anlamsız. Hastanın hiçbir işine yaramayacak, bunu yaptırmalarına neden yok vatandaşların. Boşu boşuna ahenk gösteren ücret kayba uğruyorlar. Zira Zati şu anda Türkiye’de yüzde 75-80 baskın var olan varyant, İngiliz varyantı. Bu varyantları bizim takip etmemizin, sağlık Bakanlığı’nın takip etmesinin nedeni, aşıdan kaçış ne civarindan oluyor bunu görmek, acep başka tür varyantlar var mı bunun takibini uygulamak için. Hastalığın Rehabilitasyonu açısından, hastaların hastanelerdeki idaresi açısından rastgele tek ayrım yaratmıyor. Yalnızca alakalı doktor ve sağlık Bakanlığı’nın bilmesi koşul olan biri veri. O nedenle insanların acep varyant mıyım diye gidip ekstra test yaptırması çok gereksiz” dedi.

“EN BÜYÜK KAYGIM GÜNEY AFRİKA VARYANTI”

Artan olay sayılarının Türkiye’ye has tek varyant rizikosu yaratıp yaratmayacağı ile alakalı da açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Yavuz, “Enfeksiyon ne civarindan çok görülüyorsa, her tür varyantın alana çıkma rizikosu olur doğal ki. Dolayısıyla olay sayılarını ne civarindan hızlı tek şekilde denetim altına alabilirsek, tertemiz varyantların, aşı amaciyla dahada riskli olabilecek varyantların gelişmesini de engellemiş oluruz. Benim en hatri sayilir büyüklükte kaygım, Türkiye’de şu anda cenup Afrika varyantı. Şu anki nispet yüzde 1-2 benzeri görünüyor. Ama bu varyantın dahada ayrıntılı sistematik olarak veri analizi yapmamız lazım. Zira bunun aşıdan kaçma, aşıyı tesirsiz kılma rizikosu var. Dolayısıyla bu varyantın çok dahada yakından takip edilmesi gerekiyor. Aşılananlarda gelişen Kovid enfeksiyonlardaki suşların neler olduğunun da Ayrı olarak takip edilmesi gerekmektedir ki tek sıkıntı olduğu anda bunun için derhal müdahale edebilelim” diye konuştu.

“HENÜZ TÜRKİYE’YE ÖZGÜ BİR VARYANT TESPİT EDİLMEDİ”

Bir varyantın anlamlı vaziyete gelebilmesi amaciyla Bir hayli değişik kent ve ülkede görülmesi gerektiğini de söyleyen Prof. Dr. Serap Yavuz, şimdilik bu şekilde Türkiye’ye has tek varyant tespitinin olmadığını söyleyerek “Varyantın anlamlı vaziyete gelmesi, Başka bir deyişle Variants of Concern (VOC) dediğimiz, kaygı alana getirecek tek varyant olması amaciyla bunun ya yayılması, başka kent ve ülkelerde görülmesi, ya dahada ağır hastalık yapması, veyahut aşılardan kaçması benzeri tek takım becerilerinin olması lazım. Türkiye’de şu anda Daha buraya has öyle tek varyant tanımlanmadı” dedi.

“ÇOCUKLAR İÇİN HENÜZ kullanim alanina GİRMİŞ BİR AŞI YOK”

Birçok aşı platformunun çocuklarda aşı çalışmalarına başladığını da belirten Prof. Dr. Yavuz, ama şu anda çocuklar amaciyla Daha kullanıma girmiş tek aşı olmadığını söyledi. Yavuz, ‘Toplumda hastalığın denetim altına alınabilmesi, okulların net açılabilmesi amaciyla ileride çocuklarda da aşıya neden olacak. Ama şu anda çocuklara yapılacak tek aşı yok elimizde. BioNTech 11 ıslak üstündeki çocuklarda çalışmalarını bitirdiler ve emniyetli olduğunu gösterdiler, onay amaciyla izin başvurusunda bulundular sadece. Sinovac ile alakalı de çocuklarda tek Faz üç çalışmasının başlayacağına değin yayınlar yapıldı” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir