Biden’ın İklim Zirvesi davetine Kremlin’den yanıt: Henüz karar verilmedi, Putin’in zamana ihtiyacı var-haberi

Göreve geldiği ocakta ayından beri aralarında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da olduğu Bir takım memleket liderleriyle hali hazırda görüşmeyen ABD Başkanı Joe Biden, geçtiğimiz hafta 40 hükümet liderine tek çağrı göndererek herkesi şaşırtmıştı.

Geçen hafta cuma bugünü Erdoğan ile birlikte Rus lider Vladimir Putin ve Çin hükümet Başkanı Şi Cinping’in de aralarında olduğu 40 öncüsü 22-23 Nisan 2021’de gerçekleşecek İklim Zirvesi’ne çağrı eden Joe Biden’a bu erken Kremlin’den cevap geldi.

HENÜZ karar VERİLMEDİ

Kremlin, Biden’ın bu daveti ile alakalı tek İzah yaptı. Yapılan izahta “Henüz karar verilmedi, Putin’in karar vermeden evvel belli tek süre vakte ihtiyacı var” denildi.

BIDEN’DAN PUTIN’E “KATİL” BENZETMESİ

Biden’ın katıldığı tek canlı yayında Putin’e “katil” benzetmesi yapması sonrası Rusya cephesinden Bir hayli cevap gelmişti.

PUTIN, BIDEN’I DÜELLOYA ÇAĞIRMIŞTI

Rus lider Putin ise Biden’ı online canlı yayına çağrı etmiş ve tabiri caizse ABD’li mevkidaşını düelloya çağırmıştı. Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından geçtiğimiz hafta yapılan izahta ise ABD’nin bu önerisi reddettiği bilgilerine yer verilmişti. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ tarafının Putin’in canlı yayında münakaşa davetini reddetmesi “Washington’un Rus-Amerikan ilişkilerinde yarattığı çıkmazdan çıkış yolu bulmak amaciyla tek fırsat dahada kaçırıldı” ifadeleri ile eleştirilmişti.

“TEK sorumlu ABD’DİR”

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın web sayfasında yayınlanan aynı iletide “Bunun sorumluluğu Tamamiyle ABD’ye aittir” ifadesi de yer almıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir