Bankacılıkta yeni dönem resmen başladı! Artık işlem yapmak için şubeye gitmeye gerek yok-haberi

Bankacılıkta bugünden bu yana tertemiz tek asama başlıyor. Artık rastgele tek banka müşterisi olmak veyahut hesap açmak amaciyla fiziki olarak bankaya gitmeye veyahut ıslak imzasini atmaya neden yok. Bankalar uzaktan kimlik tespiti yaparak mobil cihazlar ve bilgisayarlar aracılığıyla alıcı onay edebilecek.

İSTENECEK BİLGİLER BELİRLENDİ

Sistemin işleyişine değin Hazine ve Maliye Bakanlığı, Bankacılık düzen etme ve Denetleme müessesesi ile ülkemiz Bankalar Birliği hazırlıklarını tamamladı. Bir gün evvel de Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın, Mali Suçları Araştırma heyeti genel Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlandı. Mobil, web tabanlı uygulamalar, web şubesi ve telefon hizmeti benzeri elektronik hizmetler yoluyla uzaktan kimlik tespitinde istenecek veriler belirlendi.

ADRES VE BİLGİLER TEYİT EDİLECEK

Uzaktan kimlik tespitinde uygulanacak yöntem, surat yüze yapılan kimlik tespitinde alınması koşul olan verilerin tamamını içerecek. verilerin teyidinde minimum seviyede riziko ihtiva edecek şekilde tasarlanacak. İmza örneği alınması mecburi olmayacak. Uzaktan kimlik tespiti, devamlı iş ilişkisi tesis edilmeden evvel tamamlanacak.

Kimlik tespiti kapsamında alınan yol tarifi ve kimlik verileri Ayrı olarak İçişleri Bakanlığı’nın veri tabanı üzerinden sorgulanarak teyit edilecek. Uzaktan kimlik tespitinde alınan bilgiler, teyide baz alinarak her biçimde bilgi ve belge ile her biçimde ortamdaki kayıtlar istek edildiğinde görevli mercilere verilmesine imkân verecek şekilde muhafaza edilecek.

HESABIN İŞLEM HACMİ İSTENECEK

Müşteri ile alakalı hatali gelirlerinin aklanmasının ve terörün finansmanının önlenmesine değin tedbirler kapsamında alınması koşul olan veriler alınacak. Sabah’ta bulunan habere göre, minimum olarak iş ilişkisinin emeli ve mahiyeti (hesap açma amacı, istek edilen ürünler ve benzeri) belirlenecek.

İşleme mevzu malvarlığının ve müşteriye ait fonların kaynağı ile vasati istikbal bilgisi istenecek. Açılacak hesabın aylık tahmini işlem hacmi ve işlem sayısına baz alinarak veriler alınacak. Yükümlülerce, uzaktan kimlik tespitine ve müşterinin tanınmasına ait olarak tebliğle kazançlan hususlara riayet edilmemesi seklinde 5549 sayılı Kanun’da öngörülen cezalar uygulanacak.

NE YAPILACAK?

Uzaktan banka müşterisi olmak veyahut hesap açtırmak istek eden kişilerin bilgilendirilmesi amacıyla, ülkemiz Bankalar Birliği (TBB) de rehber niteliğinde tek infografik hazırladı. Uzaktan kimlik tespiti sürecinde görüntülü müzakere başlamadan evvel hesap açmak istediğiniz bankanın mobil uygulaması veyahut banka internet sitesi üzerinden elektronik ortamda doldurulan tek form ile başvuracaksınız.

İşte adım adım yapılacaklar:

  • Uzaktan kimlik tespiti amaciyla netlikle tertemiz T.C. Kimlik Kartı’na ve akıllı telefona sahip olmalısınız.
  • Kimlik kartınızın üzerindeki veriler okunabilir olmalıdır. Hasar görmüş tek kimlik kartı ile işlem yapılamaz.
  • Hesap açmak istediğiniz bankanın mobil uygulamasını telefonunuza indirin veyahut banka web sitesine adresine girin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir