Bakanlıktan sosyal medya fenomeni Batuhan Onur Maz’a suç duyurusu-haberi

Tarım ve Orman Bakanlığı, kişisel hesabından yaptığı paylaşımlarla reaksiyon toplayan yasamsal medya fenomeni Batuhan onur Maz ile alakalı hatali ilaninda bulundu.

BAKANLIKTAN SUÇ ilaninda BULUNULDU

Bakanlıktan yapılan izahta şu ifadelere yer verildi:

“Tüm Türkiye’yi derinden üzen orman yangınlarıyla alakalı kamuoyunu yanıltacak ve halk kurumlarını zan altında bırakacak mahiyette yasamsal medya hesabından paylaşım yapan Batuhan onur Maz ile alakalı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına hatali ilaninda bulunulmuştur. İlgili şahsın paylaşımının erişime kapatılması amaciyla de Ankara Nöbetçi barış karar Hakimliğine müracaat yapılmıştır. mevzu hakkinda aşağıdaki izahın yapılmasına neden görülmüştür:

“BU ORMANIN YANMASINI BEKLİYORUZ” İFADESİ İLE İTFAİYEYİ ZAN ALTINDA BIRAKTI

Batuhan onur Maz isimli Instagram kullanıcısı, paylaştığı tek videoda, çıkan yangına müdahale etmek istediklerini, yöneticilerin kendisi kendilerini olay yerinden uzaklaştırdığını, helikopterlerin ve uçakların 6 saattir yangına müdahale etmediğini, yöneticilerin kendisine ‘Bu ormanın yanmasını bekliyoruz’ şeklinde ifadede bulunduğunu belirterek; Bakanlığımız, orman ve itfaiye teşkilatını zan altında bırakmıştır. Videolarda bulunan hususların Bakanlığımızca kabulü mümkün değildir.

Orman Yasanın 69’uncu maddesi ile orman yangınlarını engellemek ve söndürmek maksadıyla her biçimde hizmetin yapılması ve yaptırılması görevi ve yetkisi orman idaresine verilmiştir. Aynı madde ile orman yangınlarıyla mücadelede gönüllülerden de faydalanılabileceği karar altına alınmıştır. Bu kapsamda çıkarılan yönetmelik ile orman yangınlarının önlenmesi ve söndürülmesinde görevli memurlarla mükelleflerin görecekleri görev ve hizmetler belirlenmiştir.

“KURUMLARIMIZA DUYULAN GÜVENİ SARSMAKTADIR”

İlgili mevzuata göre, yangın çıktığında kimlerin yangın söndürmeye iştirak edeceği, yangının genişleme ihtimalleri ve başka bütün teknik hususlar, orman teşkilatınca alanında şuurlu ekiplerle belirlenir ve çalışmalar koordine edilir.

Yangına müdahale edilirken, kişilerin can ve esya güvenliğine zarar gelmeyecek tedbirler alınır. Bu tedbirler alınırken orman teşkilatının ve itfaiyenin görevini yapmadığı, ihmal ettiği, böylelikle ormanın yanmasının beklendiği ithamlarında bulunmak, kamunun yanlış bilgilendirilmesine ve yönlendirilmesine neden vermekte, personelin maneviyat ve motivasyonunu düşürmekte, halkoyu nezdinde alakalı çalisan ve kurumlarımıza duyulan güveni sarsmaktadır.

“HALK içinde PANİK YARATMAKTADIR”

Söz konusu kişinin yasamsal medyadaki paylaşımları ile kamuoyunu yanıltabildiği benzeri milletçe arasında da paniğe neden olmaktadır.

Bu nedenle yapılan paylaşımın, bakanlığımızın, orman ve itfaiye teşkilatının ve alakalı alanda çalışan halk görevlilerinin onur, onur ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut tek eylem veyahut olgu isnadı olarak görüldüğü ve perişan laf sayılabilecek nitelikte olduğu, kamuoyunu yanlış yönlendirdiği ve orman yangınları ile mücadelede alakalı mevzuata uyulmasına engel olabilecek şekilde tahrik içermesi hasebiyle 5237 sayılı Türk karar yasasi ve 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların düzen etmesi ve Bu Yayınlar yoluyla İşlenen Suçlarla ugras Edilmesi ile alakalı Yasanın alakalı maddeleri ile saptayacak başka suçlar amaciyla alakalı kişi ile alakalı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına hatali ilaninda bulunulmuştur.

“ŞİDDETLE KINIYORUZ”

Ayrıca, alakalı kişinin, 5651 sayılı Kanun’un 9’uncu maddesine güvenerek yayınlara erişimin engellenmesi amaciyla Ankara Nöbetçi barış karar Hakimliğine müracaat yapılmıştır. bütün Türkiye’yi derinden üzen orman yangınlarıyla alakalı halkımızı yanıltmaya çalışan, kamuoyunda infiale kapı aralayabilecek ve halk kurumlarını zan altında bırakacak paylaşımlarda bulunulmasını şiddetle kınıyoruz. Devletimiz çıkan orman yangınlarını denetim altına almak amaciyla var gücüyle gece gündüz demeden çalışmalarını aralıksız sürdürüyor, bundan hiç kimsenin endişesi olmasın. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.