Bakan Pakdemirli’den yangınlarla ilgili dikkat çeken uyarı: Bugün nem yüzde 10’a düşüyor, çok dikkatli olmamız lazım-haberi

Türkiye günlerdir orman yangınlarını söndürmek amaciyla canla başla ugras verirken tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de alanda gelişmeleri yakından takip ediyor. Sık sık yurttaşları bilgilendiren bakanimiz Pakdemirli, heyecan edilen suallere da cevap verdi.

“NEM ORANI DÜŞÜYOR”

Marmaris’te orman yangınlarıyla alakalı nihayet durum ile alakalı bilgi veren bakanimiz Pakdemirli, “40 derece sıcaklık, 50 kilometre ve üzerinde esen rüzgarlar, düşük nemle yangının söndürülmesi güç olduğu şartlarla karşılaşacağız. bu erken öğlen 12.00’den bu yana nem burada yüzde 10’lara düşüyor. Bunun manası çok dahada titiz olmamız lazım” ifadelerini kullandı.

107 YANGINDAN 98’İ denetim ALTINA ALINDI

Bakan Pakdemirli, nihayet güncel verileri de paylaştı. bunun için göre 107 orman yangını çıktı, bunların da 98’i denetim altına alındı. 9 yangına müdahale sürüyor.

Bakan Pakdemirli’nin konuşmasından öne çıkanlar:

“BİZİM civarindan TEKNOLOJİ KULLANAN kuruluş YOKTUR”

“Aktif sahada bütün teknoloji kullanan tek kurumuz. halk da bizim civarindan teknoloji kullanan kuruluş yoktur. Bu yangınlarla alakalı kararları aldık. İlgili arkadaşlara gönderdik. Bizim elbet ki yangınla alakalı yoğun tek gündemle karşı karşıyayız.

NEDEN BU civarindan hatri sayilir büyüklükte yangin VAR?

5 ila 10 tanesi hatri sayilir büyüklükte yangın olur. 20-30 adet yangın da medyaya haber olacak şekilde olur. Ama 3000 bine yakın yakınla ekiplerimiz her sene ugras eder. Bu sene Ne yazık ki sema şartlarının menfi gitmesinden dolayı 10 adet hatri sayilir büyüklükte yangını 3-4 gündür sahada koordine etmeye çaba gösterdik.

9 hatri sayilir büyüklükte yangin ayni ritimde devam EDİYOR

Yangınların da elbet ki çok sayıda yangının olmasının nedeni bu. yoksun tek şey var mıdır? benzeri sualler vatandaşlarımızın aklına gelebilir. En çok çalisan barındıran orman teşkilatlarından tek tanesidir. 107 adet yangın çıktı.

“ADANA’DAKİ TÜM YANGINLAR denetim ALTINDA”

Ekiplerimiz yorgun ama nihayet derece motive tek şekilde çalışmalarına ayni ritimde devam ediyorlar. Antalya, Manavgat, Gündoğmuş’ta yangınlar ayni ritimde devam ediyor. ağırbaşlı durum buralarda ayni ritimde devam ediyor. Gelişmeler oldukça İzah yapacağız. Silifke’de tek yangın var. İyiye doğru gidiyor. Adana’daki bütün yangınlar denetim altına alındı. Adana’daki üç yangın da çok hatri sayilir büyüklükte yangındı. Muğla’da dört yangın var. Bodrum ve Milas’a araç takviyesiyle buradaki güçler ile birlikte netice alma çabası içinde olacağız.

“DÜNYADA AZ BULUNUR BİR UÇAK FİLOSUNA SAHİBİZ”

İhtiyaca göre gelen araçlara göre vaziyete göre yangın bölgelerine yolluyoruz. bütün komşularımız yangınlarda elimizde bulunan gereksinim fazlası var olan bütün sema araçlarımızı öneri ediyoruz. tayyare olarak yeryüzünde az bulunur tek filo sahibiyiz. En kuvvetli sema filosuna sahibiz. Akdeniz coğrafyasının da en kuvvetli filolarından tek tanesidir. En kalabalık teşkilatlardan da tek tanesidir.

“SİYASETİN TİYATRO OLDUĞUNU İYİ BİLİRİM”

Bu elim olay üzerinden politika yapılması, başta teşkilatımı üzüyor. Siyasetin tiyatro olduğunu iyi bilirim. Allah’ın izniyle kimse moralimizi bozamaz. Sivil ve Orman teşkilatından şehitlerimizin olduğu tek dönemde morallerini bozmaya kimsenin hakkı yok. Bedenlerini siper eden arkadaşlarımız bu erken de Marmaris’te 14-15 arkadaşımız hatri sayilir büyüklükte tehlike atlattılar. Teşkilatımız çok motive çalışıyor, dünyanın en iyilerinden biri. üç gün içinde 98 yangını denetim altına almak her babayiğidin harcı değildir. İstismarcılara seslenmek istiyorum, siyasi istismarcılara sesleniyorum. ülkemiz orman yangınlarında dünyanın en iyilerinden biri. Bizi ekimizi ve milletimizi mücadelemizden alı koyamayacaksınız. tek giden fidanımız karşılığında bin fidan dikeceğiz. Hiç heyecan etmeyin, en kısa vakitte var olan yangınlarla neticeyi alıyor olacağız.

“THK İLE SORUNUMUZ YOK”

Eskiye rağbet olsa bit pazarında yağmur yağardı. Biz ağırbaşlı işlerle uğraşıyoruz. Bize sahada her ekipmanın en iyisi gerekir. Şimdi miladını doldurmuş, uçmakta zorlanan ekipmanla teşkilatımız tek karar aldı. bendeniz de arkasında durdum. Bizim THK ile hiçbir sorunumuz olmaz. Şuan orman teşkilatımız Niçin THK ile çalışıyor o zaman. Bizim kurumlarla da tek problemimiz olmaz. THK’nın iki adet mühim müşterisi var. Biri sağlık Bakanlığı ötekisi de orman teşkilatı.

“MİLADINI DOLDURMUŞ UÇAĞI KULLANAMAYIZ”

Bizim Sahiden işimiz güç tek iş. Dünyanın en iyileriyle çalışıyoruz. İHA’larla çalışıyoruz. Ama artık eskimiş, miladını doldurmuş rastgele tek uçağı kullanma lüksümüz yok. Zira tek ağaca kazanç biçemeyiz. Lütfen bunu herkesin anlaması gerekiyor.

“‘BU UÇAKLARA BİNMEYİZ’ DEDİLER”

Bugün itibarıyla şu eksiktir, bu eksiktir dememiz mevzubahis olamaz. bütün teşkilatlar kendilerine vasati seviyede tek yangın istatistiğiyle karşılaşacağı amaciyla kendini yapılandırır. Biz de kendimizi yapılandırdık. Uçaklarımız tek istikametten uyduyla İHA’larla bağlantılı. Bunların hiçbiri saydığınız Daha önceki uçaklarda yok. Teşkilatım da bunu ahenk gösteren bulmuyordu. Orman memurları, ‘Bu uçaklara binmeyiz, isterseniz bizi atın’ dediler. Bundan ardindan THK ile alakalı suallere da cevap vermeyeceğim. Biz en iyi teknolojiyi kullanmaya ayni ritimde devam edeceğiz. ülkemiz fukara tek memleket değildir. ülkemiz Daha önceki ülkemiz değildir. Hiçbir şekilde ne yoksun müdahalemiz ne de yoksun teçhizatımız vardır.”

Dünya, Türkiye'yi küle çeviren yangınları korkuyla izliyor! Ünlü ajanslar yaşananları 'son dakika' ibaresiyle geçiyor

Dünya, Türkiye’yi küle çeviren yangınları korkuyla izliyor! Ünlü ajanslar yaşananları “son dakika” ibaresiyle geçiyor
Gece zamanı tüyler ürperten görüntülerin geldiği Bodrum'dan perişan haber! Milas'ta çıkan yangın hasebiyle iki semt tahliye edildi

Gece zamanı tüyler ürperten görüntülerin geldiği Bodrum’dan perişan haber! Milas’ta çıkan yangın hasebiyle iki semt tahliye edildi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.