Bakan Koca’dan “Test sayısı azaldığı için vaka sayısı düşüyor” iddialarına yanıt-haberi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 29 Nisan’da başlayıp 17 Mayıs’ta bitecek tam kapanma zamani ile alakalı Edirne’de medya mensuplarına açıklamalarda bulundu.

İDDİALARA kati TEPKİ GÖSTERDİ

Tam kapanmanın müspet sonuçlarının görülmeye başlandığı müjdesini veren Koca’nın asıl gündeminde ise “Test sayısı azaldığı amaciyla olay sayısı düşüyor” iddiası vardı. Bu söylentilere kati reaksiyon gösteren Bakan, “Vaka sayısındaki düşüş ile test sayısı arasında münasebet kurarak, asılsız ve iyi niyetli olmayan Bir takım yaklaşımlar görüyoruz. Testler semptom gösteren veyahut temaslı kişilere yapılmaktadır” ifadelerini kullandı.

“TEST SAYISININ DÜŞMESİ, olay SAYISININ DÜŞMESİNİN SONUCUDUR”

Bakan Koca, izahlarına şu ifadelerle ayni ritimde devam etti: “Türkiye’de hastaneye müracaat eden kişi sayısı yarı yarıya düşmektedir. bu yüzden test sayısının düşmesi, olay sayısının düşmesinin nedeni değil sonucudur. Kısmi düşüşü tam kapanmayla tesirli vaziyete getirmeye çalışıyoruz. Vatandaşlarımızın fedakarlığı sayesinde hakikat tek bayramı yaşamak istiyoruz. Valilerimizle, kent yöneticilerimiz ve sağlık ordumuzla bu mücadeleyi sürdürüyoruz. Hedefimiz hasta kisi sayısı ve sağlık kurumu yükünü azaltmak…”

EDİRNE’DE VAKALAR yarisi YARIYA AZALDI

Edirne’deki nihayet vaziyete da değinen Koca, “Edirne’de olay sayısı yarı yarıya azaldı. Edirne aşılama çalışmalarını da başarıyla yürütüyor. Salgını yenmek amaciyla aşılamanın ehemmiyeti büyük. Sırası gelen bütün vatandaşlarımızı aşıya çağrı ediyoruz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir