‘Baharın habercisi’ kuzular anneleriyle buluştu-haberi

Muş’a 73 kilometre uzaklıktaki Varto kazasina bağlı Güzelkent köyünde hayvancılık yapan besiciler, çetin kış mevsimine karşın tek geçim kaynağı var olan hayvancılığı sürdürüyor.

Günde iki kez kar üzerinde beslemeleri yapılan koyunların kuzularıyla buluşma anı havadan görüntülendi. Annelerine kavuşarak süt içen kuzular, rengarenk görüntülere oyun alani/sahne oldu.

“KUZULARI ANNELERİYLE BULUŞTURUYORUZ”

25 senedir besicilikle uğraştığını laf eden Celal Yurdakul, “Hayvanları gün içinde iki sefer besliyorum. analari telef var olan kuzuları ise biberonla besliyorum. Kuzularını doyurmayan anne adayi adaylarimiz var, onları da inekten sağdığımız sütle besliyoruz. Besicilik zor. huzurlu tek iş yok. gün içinde iki sefer kuzuları anneleriyle buluşturuyoruz. Kuzu annesini sesinden tanıyor, annesi de kuzuyu hemide sesinden ayni vakitte da kokusundan tanıyor. Her anne adayi kendisinin kuzusunu alıyor. Çok iyi tek duygu. anne adayi adaylarimiz kuzularını alıp ayrı ayrı besliyor. Babasız var olan kuzular, boynu bükük beni bekliyor, onu da bendeniz biberonla besliyorum” dedi.

Eşi Celal Yurdakul’a muavin olduğunu belirten Ayfer Yurdakul ise hayvancılığın çok güç tek iş olduğunu ifade etti.

Yurdakul, “Akşam saatlerine civarindan hayvanlara bakıp,  yemlerini ve sularını veriyoruz. Eşime muavin oluyorum. Ayrı olarak hayvancılığın yanı sıra ev işi yapıyorum. Doğu’da kadın olmak zor. mecburi olarak hayvancılık uygulamak zorundayız” diye konuştu. (İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir