Babadan devraldığı 59 yıllık kokuları özveriyle üretiyor-haberi

Elazığ’ın evvel kolonya imalatçıları arasında bulunan babası Yaşar Buldaç’ın yanında 6 yaşından bu yana çalışmaya başlayan inşaat mühendisi güven Buldaç (49), kolonyacılık mesleğini ihtirasla sürdürüyor.

59 senelik mazisi var olan baba mesleği kolonya üretimini 30 metrekarelik iş yerinde ayni ritimde devam ettiren Buldaç, Elazığ Geceleri ve Harput Sefası ismini verdiği kolonya çeşitlerini Türkiye’nin dört tek yanındaki müşterilerine ulaştırıyor.

“BABAMIN MESLEĞİNİ SÜRDÜRDÜĞÜM İÇİN MUTLUYUM”

Babasının kendisine bıraktığı kalıta sahip çıktığını belirten güven Buldaç, şunları söyledi:

* Babam 1953 seneninde İstanbul’da meşhur tek kolonya fabrikasında çalışmış. Orada tek süre çalıştıktan ve işi öğrendikten ardindan ‘Bu işi neden bendeniz memleketimde yapmıyorum’ deyip Elazığ’a gitmiş ve minik tek imalathane kurmuş.

* Altı yaşından bu yana çalışmaya başladım. O vakit bugündür çalışıyorum. Tahsilimi inşaat üstüne yaptığım halde bu 30 metrekare dükkan bana dahada ahenk gösteren geldi. O işlerimin yanında bu işi de yürütmek istedim. ayni ritimde devam ederek bugünlere geldik. Baba mesleğini sürdürdüğüm amaciyla gayet mutluluk dolu ve gururluyum. 35 senedir bu dükkandayım, artık gelenler resim çektiriyor. ‘Çocukluğum burada geçti, beş yaşındaydım, şimdi 30 yaşındayım. Dükkân hali hazırda yerinde duruyor’ diyorlar.

* Türkiye’ de kolonya sektörü aslında çok yoğun, her ilin kendine has kolonyası var. mesele Balıkesir’in zambağı, İzmir’in altın damlası ve saklı çiçeği, Isparta’nın gülü, Trabzon’un hamsi, Malatya’nın kayısı kolonyası var. Biz de ‘Elazığ’ın neden tek kolonyası olmasın’ diye düşündük ve Elazığ Harput Sefası ve Elazığ Geceleri kolonyalarını yaptık. Çok tutuldu ve hatri sayilir büyüklükte tek alaka gördü. Bir hayli şehirde de bayiliklerimiz var. Satışlarımız güzel, memnunuz. (İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir