Azerbaycan Milli Meclisi’nden bir heyet ilk kez KKTC’de resmi temaslarda bulundu-haberi

Samed Seyidov başkanlığındaki Azerbaycan heyeti, evvel olarak şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından onay edildi.

“BİR MİLLET ÜÇ DEVLETİZ”

Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı izaha göre, Tatar, Türkiye‘nin Azerbaycan ile yakınlığını hatri sayilir büyüklükte tek memnuniyetle karşıladığını ifade ederek, “Bir millet üç devletiz. her birimiz Türk soyundan geliyoruz” dedi.

“HEP BU GÜNLERİ ÖZLEDİK”

Azerbaycan’dan milletvekillerini onay etmekten duyduğu memnuniyeti ifade eden Tatar, “Biz de bu günleri hep özledik. Biz bu ülkede çocukluğumuzdan beridir hatri sayilir büyüklükte tek ugras içerisindeyiz.” ifadesine yer verdi.

Tatar, Kıbrıs Türk halkının Müslüman tek milletçe olduğunu, Rumların Kıbrıs’ı Helen Adası yapmaya çalıştığını, bu yüzden çatışmaların yaşandığını ve Kıbrıslı Türklerin de hep ugras ettiklerini anlattı.

TATAR, KARABAĞ’A DEĞİNDİ

Kıbrıs Türk halkının mücadelesini Karabağ’da verilen mücadele vermeye benzettiğine değinen Tatar, cenup Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) tek taraflı olarak Avrupa Birliği’ne alınmasının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da dile getirdiği gibi, tek hukuksuzluk ve tarihi tek hatali olduğu ifade etti.

“BİZ DEVLETİMİZE SAHİP ÇIKMAK ZORUNDAYIZ”

“Biz devletimize sahip çıkmak zorundayız” diyen Tatar, Kıbrıslı Türklere tatbik edilen ambargolar ve haksızlıkların emelinin Türkiye’yi pes ettirmek olduğunu ama Türkiye’nin her vakit Kıbrıslı Türklerin arkasında olduğunu kaydetti.

Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarından dolayı Türkiye’nin Kıbrıs’a her vakitkinden dahada çok önem verdiğini belirten Tatar, “Türkiye’nin desteğiyle burada çok başarılı işler yapacağımız inancındayız” değerlendirmesinde bulundu.

“SİZLERİN ACISI BİZİM ACIMIZ OLDU”

Tatar, KKTC’de çok sayıda başarılı Azerbaycan Türkü’nün yaşadığına dikkati çekti. Tatar, Azerbaycan halkı ile Cumhurbaşkanı ve bütün milletvekillerine şükran ve sevgilerini iletti. Azerbaycan’da da şehitler verildiğini, zulüm ve acılar çekildiğini belirten Tatar, “Sizlerin acısı bizim acımız olmuştur.” dedi.

Tatar, Azerbaycan milletvekillerinin heyet olarak KKTC’ye gelmesiyle tek tarih yazıldığına işaret ederek siyasi bağların aşama aşama gelişmesi amaciyla birlikte devinim edileceğine ve kardeşlik duygularının dahada da artacağına inancını dile getirdi.

“TÜRK TÜRK’ÜN Başka bir deyişle sira OLMALI”

Azerbaycan ulusal Meclisi Dışişleri ve Parlamentolararası İlişkiler Komitesi Başkanı Seyidov da Kıbrıs Türk halkının çifte standartlardan kurtulması gerektiğine işaret ederek, “Kardeş kardeşin yanında olmalı. Türk Türk’ün yanında olmalı ve hayat da bunu görmeli” diye konuştu.

Seyidov, 20 Temmuz Kıbrıs barış Harekatı’nın 47’nci sene dönümünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC’yi ziyaretinde Azerbaycan milletvekillerinin de burada olacaklarını belirtti. Cumhurbaşkanı Tatar’a heyeti onay ettiği amaciyla teşekkürlerini ve derin minnetlerini sunan Seyidov, bundan ardindan ilişkilerin çogalarak dahada da ayni ritimde devam etmesini temenni etti.

“Türkiye’nin gücü, Azerbaycan’ın gücüdür, KKTC’nin gücüdür.” diyen Seyidov, KKTC’nin de gücüne güç katmasını ve Türk dünyasının birleşmesini diledi.

“ULUSLARARASI CAMİAYA GÜÇLÜ BİR MESAJ”

Daha ardindan Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sennaroğlu, 20 Temmuz barış ve Özgürlük Bayramı faaliyetleri amaciyla Seyidov ve beraberindeki heyeti onay etti.

Sennaroğlu, heyeti ülkede ağırlamaktan gurur duyduklarını ifade ederek, Azerbaycan meclisinin ülkeye evvel kez resmi tek heyet göndermesinin kendilerine güç verdiğini vurguladı.

“Kıbrıs Türk halkının özgürlüğe ve esenliğe kavuşmasının 47. sene dönümünde Azerbaycan kurulunun aramızda olması beynelmilel camiaya da kuvvetli tek mesajdır.” diyen Sennaroğlu, Karabağ’daki askeri zaferi de kutladı.

“AZERBAYCAN’A SEVGİLERİMİZİ GÖTÜRÜN”

Sennaroğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Burada canlarını feda eden şehitlerimize Allah’tan rahmet gazilerimize de uzunca ömürler dilerim. Burada olmanız Kıbrıs Türk halkının yalnız olmadığını on yıllardır maruz bırakıldığımız çifte standartların sürüp gidemeyeceğini herkese göstermektedir. şimal Kıbrıs’taki temaslarınızın randımanlı geçmesini temenni ediyorum. Azerbaycan’a Kıbrıs Türk halkının sevgi selamlarını götürün. Cumhurbaşkanı sayın Aliyev’e, mevkidaşım Azerbaycan ulusal Meclisi Başkanı Sahiba Gafarova’ya da şahsım, divan azaları ve bütün Cumhuriyet Meclisi milletvekillerinin selamlarını iletiyorum.”

RESMİ İLİŞKİLER TESİS EDİLECEK

İki ülkenin parlamentoları arasında resmi ve müessesesel ilişkiler tesis edileceğini kaydeden Sennaroğlu, ziyaretin bu istikamette atılacak adımlara öncülük edeceğine emin olduğunu vurguladı. Seyidov da heyet olarak KKTC Meclisinde bulunmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek onay dolayısıyla Sennaroğlu’na teşekkür etti. ülkemiz temaslarında dile getirdiği benzeri tarihi günlerden geçildiğini bu erken de KKTC dile getirdiğini belirten Seyidov, evvelki vakit Ankara’da gerçekleştirdikleri toplantılara değindi.

“BİZ BİR MİLLET İKİ DEVLETİZ, ÜÇÜNCÜSÜ DE bundan sonra BURADADIR”

Türk dünyasının genişlemesinden duyduğu memnuniyeti de ifade eden Seyidov, Türkiye’nin ve Türk dünyasının hemide sevincine ayni vakitte da kederine müsterek olduklarını vurguladı.

“Biz tek millet iki devletiz, üçüncüsü de artık buradadır.” diyen Seyidov, bu erken Türkiye’nin ve Azerbaycan’ın gücüyle güçlendiklerini ve KKTC’nin güçlenmesiyle bütün Türk dünyasının güçleneceğini söyledi.

Kıbrıslı Türklerin bunca vakit izolasyonlar altında yaşadığını hatırladan Seyidov bunun artık nihayet bulması gerektiğini kaydetti.

“SİZLERE YÜREKTEN TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Başbakan Saner de Seyidov ve beraberindeki heyeti makamında onay etti. Azerbaycan’ın, Türkiye’nin yanında, özellikle Avrupa Konseyi’nde Kıbrıslı Türklerin mücadelesine katkı sağladığına değinen Saner, “Milli davamızda bizimle birlikte olduğunuz ve bizlere destek verdiğiniz amaciyla size içtenlikle teşekkür ediyorum.” dedi.

“KAYIPLAR KIBRISLI TÜRKLERDENDİR”

Saner, GKRY’nin Kıbrıs meselesinin 1974’te başladığı istikametinde tek algı yaratmaya çalıştığına işaret ederek şöyle konuştu:

“Kıbrıs barış Harekatı bizim açımızdan tek neden ilişkisi değil, netice ilişkisidir. GKRY, hiç çekinmeden Kıbrıs’ta tek işgal olduğunu söylüyor. oysa esas işgal 1963 seneninde GKRY’nin tek yandaş olarak Cumhuriyeti işgali ile başlamıştır. Kıbrıs’taki bütün kayıp problemleri da 1963-1974 arasındadır ve buradaki kayıplar ağırlıklı olarak Kıbrıslı Türklerdendir.”

Kıbrıs Türk halkının, iki eşit egemen hükümet temelinde tek çözüm amaciyla nihayet cumhurbaşkanı seçiminde istemini alana koyduğunu ve Tatar’ı cumhurbaşkanı olarak görevlendirdiğini belirten Saner, hükümet olarak da ulusal Birlik Partisi olarak da iki eşit egemen hükümet statüsünde çözümün gerçekleşmesi amaciyla Cumhurbaşkanı’nın arkasında olduklarını, ona sonsuz destek sunduklarını bildirdi.

Saner, “İnanıyorum ki Azerbaycan’ın da bizlere bu konuyla alakali tek sonraki süreçlerde anne vatan ülkemiz ile birlikte desteği olacaktır.” dedi.

“KKTC’NİN HAKLARINI MÜDAFAA EDECEĞİZ”

Seyidov da Avrupa Konseyi’nde KKTC’nin haklarını ve adaleti müdafaa edeceklerini belirtti.

Azerbaycan ulusal Meclisinin hemide iktidar, hemide muhalefet, ayni vakitte da bağımsız azalarının KKTC’ye gelen heyette bulunduğunu aktaran Seyidov, Kıbrıs probleminde Azerbaycan’da iktidar ile muhalefet ayrımının bulunmadığını vurguladı.

Heyet olarak Türkiye’den ardindan şimal Kıbrıs’a geldiklerini laf eden Seyidov, “Bu da bizim toprağımız. Türk dünyasının Türkiye’si var, Türk dünyasının Azerbaycan’ı var, Türk dünyasının şimal Kıbrıs’ı var.” dedi.

“DEVAMI OLACAK”

Azerbaycan’dan KKTC’ye “ilk kez” siyasi tek heyetin geldiğini ama bundan ardindan ziyaretlerin devamının olacağını kaydeden Sayidov, “Biz isteriz ki şimal Kıbrıs kuvvetli olsun. Türk dünyası yükselecek. Bunun amaciyla ülkemiz Azerbaycan ve şimal Kıbrıs birlikte olmalı.” dedi.

Heyette Azerbaycan Milletvekilleri Asim Mollazado, Erkin Gadirli, Nigar Arpadarai ve Nasib Mahamaliyev yer aldı.

Kaynak: Anadolu ajansı / Muhammet İkbal Arslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.