Aycan Yanaç'dan Acun Ilıcalı itirafı!-haberi

Survivor 2020’de yaptıkları tek mücadelede Acun Ilıcalı’ya yaptığı faul ile çok konuşulan Aycan Yamaç o anıya dair, O mücadelenin heyecanıydı. Acun abi evvelce bana tek faul yapmıştı. bendeniz de 2. mücadelede rövanşımı alacağım dedim. Ama bunun benzeri bilerek değil. Ayağından topu almayı düşünmüştüm. mücadelenin heyecanıyla koşarken tek omuz attım. Faul yok diye düşünüyorum ben. Kendisi de dedi. Acun abi orada düşünce bendeniz tek kötü oldum. Zira çok perişan düştü ve dizini tutuyordu. Beni mücadeleden çıkarın, bendeniz oynayamayacağım dedim. Benim üzüldüğümü anladılar ve şakaya verdiler” dedi.

Survivor 2020 yarışması ile ünlenen futbolcu Aycan Yanaç hurriyet.com.tr’de Ferit Ömeroğlu’nun konuğu oldu. 

Aycan’ın futbolcu olma hikayesi nasıl başladı? Bu mesleği yaparken neler hissettin?

Abim futbolcu olduğu amaciyla üç yaşından bu yana onun antrenmanlarına ve maçlarına gidiyordum. O ne vakit antrenmana gitse bendeniz hep oradaydım. Sahanın kenarında top sektiriyordum, koşuyordum. O şekilde başladım. 6 yaşıma geldiğim vakit babama takıma yazılmak istediğimi söyledim. Abimin nasıl sakatlandığını gördüğü amaciyla destur vermedi. Bana, “Senin canın yanarsa kahrolurum.” dedi. iki sene ardindan bendeniz hali hazırda futbol peşinde koştuğum ve okulda notlarım çok perişan olduğu amaciyla notlarımı düzeltme koşulu ile yazdıracağını söyledi. Okula gidiyordum, ders çalışıyordum ve hiç dışarı çıkmıyordum. Karnemi aldım ve notlarımı düzelttiğim amaciyla babam beni takıma yazdırdı. 8-9 yaşında erkeklerle birlikte oynamaya başladım. iki sene ardindan kadınların oynadığı tek takıma geçtim. Almanya Nünberg’te hatri sayilir büyüklükte tek takımda oynamaya başladım. U-17’de oynarken Kadınlar 1. Lig Takımı’na çağrı edildim. Baktım baya potansiyel var, gidiyorum. Araya ulusal takım ve başka takımlar girdi. ardindan kendimi tek anda Türkiye’de Antep’te buldum.

İlgili Haberler
Wanda Nara, paylaşımını silen Instagram’a baş tuttu!

Başladığın senelere göre şu vakit kadınların futbol maçlarına var olan alakası nasıl?

Çok az destekçimiz var. Bazıları kadın futbolu var mı yok mu bilmiyor. Sahiden çok üzücü tek şey. Sen, tek kadın olarak öylesine çaba veriyorsun. Almanya’da şöyle tek durum var; 2. Lig’de oynasan da yarım vakit çalışmak zorundasın. Zira kazanç yeteri civarindan olmuyor. Maaşlar öylesine çok değil. Orada evini ve arabanı veriyorlar ama benzinini kendin ödüyorsun. Onun amaciyla de yarım vakit çalışmak zorundasın. hemide çalışıyorsun hemide idman yapıyorsun ayni vakitte da başarılı olmak zorundasın.

Topla aran nasıl?

Çok iyi. Çok seviyorum futbolu. Küçüklüğümden bu yana oynadığım amaciyla tek yere gittiğimiz vakit yanımda hep top oluyor. Yanımda olmazsa dahi tek şeyden uyduruyorum. hanede hela kağıdından top yapıp sektiriyorum. Sahiden futbola aşığım. Her sene lig bittikten ardindan herhalde bırakırım diyorum. Zira destek yok, kazanç Zati yok. Ama bırakamıyorum ve tertemiz şeyler çıkınca gaza geliyorum.

Kadınların futbola meyletmesini nasıl değerlendiriyorsun? Yalnızca oynamak amaciyla değil; seyirci olarak da dahil olması çok önemli. Sence bunun yüzdesi nasıl artar.

Reklam veriyoruz, bizim de var olduğumuzu göstermeye çalışıyoruz. Her şeyi yapıyoruz ama yok. Herkesin alakası erkeklerde. Ama kadınları oynarken izledikleri vakit vay be diyorlar. Diyorlar ama o kadar, destek yok. İzliyorlar, keyfini alıyorlar, orada bırakıyorlar. tek bilet alınması bize öylesine çok katkı sağlar ki. Bunu allahın izniyle 2-3 yila civarindan dahada da artırırız diye düşünüyorum.

İlgili Haberler
Cem Yılmaz’dan Fenerbahçe göndermesi: Arkalarından mendil sallıyoruz

Fiziksel vuruş çok aldın mı?

Ayak bileğimi kırmıştım ve iki sene arkada kalmıştım. ulusal takıma gidememiştim. Psikolojim baya bozulmuştu ve zayıflamıştım. Zira iki yerden kırmıştım, dört operasyon geçirmiştim. Kadın futbolunda, erkeklerdeki benzeri her vakit fizik rehabilitasyon yok. Kendin ödüyorsun tedavini. O zamanlar minik yaştaydım. bazı aileler öylesine paraya kıymet mi diye düşünüyordu. bu yüzden aileden destek gelmeyince Bir takım kızların kariyeri bitiyordu.

Survivor hikayesi şüphesiz çok şey kattı. tek sporcu olarak orada yer alman çok doğaldı. Döndükten ardindan neler hissettin?

Açıkça söyleyeyim Daha fan sayfalarımda videolarımı görünce bu bendeniz miyim diyorum. Benim arkadaşlarım “Türkiye’ye kadın futbolunun sesini duyuran sendin.” dedi. Acun abilerle mücadele yaptığımız vakit mesela. Küçüklüğümden bu yana futbol oynadığım amaciyla bana çok hatri sayilir büyüklükte tek şeymiş benzeri gelmiyor. Beni izlediler ve beğendiler o kadar. Bir takım ufaklıklar, öylesine hayranlar ve seviyorlar ki hanelerine gidip onlarla vakit geçirmek istiyorum. Çok iyi tek duygu. kimi kendini yalnız hissettiğinde aslında yalnız değilim diyorsun.

Survivor’daki mücadelenin videoları Daha yasamsal medyada dönüyor. O faul neydi öyle?

O mücadelenin heyecanıydı. Acun abi evvelce bana tek faul yapmıştı. bendeniz de 2. mücadelede rövanşımı alacağım dedim. Ama bunun benzeri bilerek değil. Ayağından topu almayı düşünmüştüm. mücadelenin heyecanıyla koşarken tek omuz attım. Faul yok diye düşünüyorum ben. Kendisi de dedi. Acun abi orada düşünce bendeniz tek kötü oldum. Zira çok perişan düştü ve dizini tutuyordu. Beni mücadeleden çıkarın, bendeniz oynayamayacağım dedim. Benim üzüldüğümü anladılar ve şakaya verdiler.

İlgili Haberler
Cedi Osman’dan Ebru Şahin’e doğum bugünü mesajı: Sen hep gül

Döndükten ardindan hiç mücadele yaptınız mı?

Acun abilerle yapmadık ama Hakan Hatipoğlu, Mert’le filan yaptık.

Alıyorlar mı seni takıma?

Alıyorlar tabii. Baya da beğeniyorlar.

Zorlanıyor musun?

Kadınlarla oynayınca dahada çok zorlanıyorum. Erkeklerle oynarken dahada hırslıyım. Onlarla oynarken bendeniz o pası attığımda buraya koşmam lazım. Zira biliyorum onun oraya oynayacağını. Kadınlarla oynarken nereye oynayacağına bakıp öyle koşuyorsun. o nedenle erkeklerle oynamak belli tek süre dahada zevkli.

Aycan Yanaç: Survivorda Acun abi yaptığım faulde düşünce çok kötü oldum

Survivor’da çok üzüldün mü?

Orada benim psikolojim nihayet noktaya gelmişti. Elendiğime üzülmedim ama elendikten ardindan telefonumu elime alıp neleri muvaffak olduğuma baktım. Sonrasında keşke belli tek süre dahada kalsaydım dedim.

Survivor’dan yasamsal yasama döndüğünde karşılaştığın güçlükleri psikolojik olarak dahada huzurlu aşabiliyor musun?

Ben Survivor’da 10 ıslak dahada büyüdüm. öylesine hatri sayilir büyüklükte tecrübeler kattı ki bana. Yolda geçen ve tanımadığım insanın dahi değerinin farkına varıyorum. yasama bakışım değişti.

Survivor’da hiçbir şekilde dedikodu, kulis, kumpas, gerilim olmadan Yalnızca yarışmayı tamamlayıp dönme tecrübesi yok mudur?

Yok, orada aç kalıyorsun. O açlığa tek yere civarindan sabrediyorsun. tek yerden ardindan çıldırıyorsun. rastgele küçük tek şeyde deliriyorsun. Zira açsın, oyun istiyorsun, aş istiyorsun ve sema sıcak.

Sen tek de çok hırslısın.

Futboldan geliyor.

Hayatta da hırslı mısın?

Evet, istediğim şeyi alırım.

Ulaşamadığın vakit ne yaparsın? Çok hüzünlenir misin?

Hüzünlenmem çünkü hep ulaşırım. Ulaşamadığımı Katiyen belli etmem.

Playstation ile aran nasıl?

Eskiden çok oynardım ama bayadır oynamıyorum. tek senedir İstanbul’dayım. haneme hiç sokmadım çünkü zamanım olmuyor. ara sıra arkadaşlar geldiğinde oynuyoruz. Çok da iyi değilim ama iyiyim. Erkekleri yenmişliğim vardır.

En nihayet en çok istediğin şey neydi?

Mutlu ve keyifli olmak.

Mutsuz muydun?

Mutsuz değildim ama dahada da mutluluk dolu olabilirdim.

En nihayet en çok hüzünlendiğin anı paylaşır mısın?

2 hafta evvel ailemi ziyaret etmeye Almanya’ya gitmiştim. Oradan ayrılırken keşke onları da yanıma alabilsem dedim.

Böyle tek tasarının var m?

Evet, var. yila ailemi İzmir’e taşımayı düşünüyorum. En azından aynı ülkede oluruz.

İstanbul’da mı yaşıyorsun yoksa İzmir’de mi?

İstabul’da yaşıyorum ama İzmirliyim.

En nihayet en çok neye hayır dedin?

Arkadaşlarım beni dışarıya çağırıyordu. Onlara hayır gelemem dedim.

En nihayet en çok neye şaşırdın?

Olanlara.

Hangi olanlara?

Sosyal medyada olanlara.

Çok şaşırıyor musun gördüklerine?

Artık şaşırmıyorum. Bundan 5 ay evvel çok şaşırıyordum.

Ona aslında öyle olmadığını anlatır mısın?

Ortamlara göre yaptığı hareketler ve karakteri değişiyor. Ona, bunu dile getirmek isterdim. Bundan vazgeç çünkü sonrasında zarar görebilirsin. Benimle konuşurken farklı, başkası ile konuşurken farklı.

Kendini affettireceğin tek andasın ve seni dinliyor. Anlatır mısın?

Öyle birisi yok aslında. Benim hayatımdan çıkan yurttaslar benim kazancımdır diye düşünüyorum. o nedenle bu özrü Yalnızca kendime verebilirim. Survivor’da çok acele pes ettim. Orada psikolojimi belli tek süre dahada toplayabilirdim.

Hep bunun benzeri kuvvetli müsün? çok misin?

Evet, çok dikim.

Onu nasıl sevdiğini tanım eder misin?

Kendimden dahada çok seviyorum. Onun canına tek şey olsa benimki dahada çok yanar. Onun eli kopacağına benim elim kopsun. Göklere, yerlere sığdıramıyorum gerçekten.

Aşk diye tek şey var mı sence?

Var.

İnanıyor musun?

İnanıyorum.

Belli tek dönemde patlayan tek şey mi yoksa devamlı süre gelen tek his mudur?

Aşk dediğin uzunca süreli tek şeydir. Kısa veyahut uzunca süre ardindan biten tek şey değildir.

Hiç aşık oldun mu?

Oldum.

Mutlu musun?

Çok. dahada evvel hiç bu civarindan mutluluk dolu olmamıştım.

Kadın futbolcu olarak 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı ile alakalı tek şey dile getirmek arzu eder misin?

Herkesin Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum. bütün spor yapan arkadaşlarıma başarılar diliyorum. İnşallah hayatlarının sonuna civarindan sporla ayni ritimde devam ederler.

Dilediğiniz kişiye dilediğiniz tek suali 83 milyonun izlediği tek programda sorma imkanı verildi size. Bu kim olurdu ve ne sorardınız?

Ben, Ali Koç’a Fenerbahçe’de kadın futbol takımın ne vakit açacağını sorardım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.