Ayasofya’da skandal üstüne skandal: Böyle giderse…-haberi

Ayasofya-i Kebir Camii’nde 500 senelik imparatorluk kapısının tahrip edilmesinin derhal peşinden şimdi de Osmanlı zamanından kalma su haznesinin kapağı kırıldı ve dahil kismina ayakkabı konuldu.

Olay adina gittikçe incelemelerde bulunan zanaat Tarihi Derneği yönetim heyeti Başkanı Şerif Yaşar, SÖZCÜ’ye açıklamalarda bulundu.

Su hazinesinin Osmanlı döneminde, ustalar tarafından yapıldığını söyleyen Yaşar, “Bu hazine, tarihi ve dahil kismina su konulan tek küp. Orada sabit duruyordu. Üzerinde de normalde Mermi tek kapak vardır. O hasar görmüştü ve ayakkabı konmuştu. Şimdi de rezalet üstüne başka tek rezalet yapılmış ve o tarihi, kırılan kapağın üzerinde başka tek metalle kapatılmak istenmiş” dedi.

 

“BÖYLE GİDERSE DEVASA KUBBE TEPEMİZE ÇÖKER”

“Bu metal rezalet tek restorasyonla tek kaynakla haznenin üstüne tutturulmuş” diyen Yaşar, “Ayasofya müze iken bilim heyeti vardı ve ‘Ayasofya çok duygulu vaziyette ve 20 kişilik gruplar seklinde içeri alınsın ‘ denmişti. Şu anda skandal üstüne skandallar ayni ritimde devam ediyor. bunun benzeri giderse 1500 sene dayanan Ayasofya, bu devasa kubbe 2050’yi görmeden tepemize çöker. Burası bizim en kıymetli varlığımız. Biz de bütün dünyaya rezil oluruz” diye konuştu.

İL MÜDÜRLÜĞÜ AÇIKLAMA YAPTI

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, haberler üstüne izahta bulundu.

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün açıklamasında ayakkabı konulduğunu gösteren fotoğrafların geçmişte çekildiği, mevzubahis resmin var vaziyeti yansıtmadığı belirtildi.

“UYGUN OLMAYAN BİR BİÇİMDE MONTE EDİLDİ”

Osmanlı Dönemi’ne ait mermer küpün bakır kapağının menteşe bağlantı kısmında, geçmiş asama onarımı var olduğunu belirten İl Müdürlüğü, “Adı geçen havadis ve yasamsal medya mecralarında bulunan fotoğraflarda görülen delikli ek parça, Özgün olmayan ve geçmiş dönemlerde eklenmiş tek parçadır. Bu onarım parçası (bakır) orijinal bakır kapağa, lehim kullanılarak ahenk gösteren olmayan tek biçimde monte edilmiştir. nihayet incelemelerde bakır onarım parçasının, birleştirilmesinde kullanılan lehimlerinden kırılarak ayrıldığı gözlenmiştir. Eserde rastgele tek Özgün parça kaybı yoktur” denildi.

“BAKIR KAPAKTA YENİLEME VE TAMAMLAMA YOLUNA GİDİLMEDİ”

Açıklamanın devamında, “Tüm yeryüzünde Bilinen ve tatbik edilen konservasyon metotlarına ahenk gösteren olarak, esere tertemiz tek ek yapılması değil, var halinin savunması prensibi benimsendiğinden mermer küpün bakır kapağında yenileme veyahut tamamlama yoluna gidilmemiştir. Bununla birlikte Ayasofya-i Kebir Camiindeki bütün yapıtlar amaciyla İstanbul Restorasyon ve Konservasyon Laboratuvarı uzmanlarınca itinali olarak kontroller yapılmakta, rastgele tek deformasyon görülmesi seklinde hatıranda müdahale edilmektedir” ifadelerine yer verildi.

Ayasofya Camii'nin İmparator Kapısı onarıldı İlginizi Çekebilir Ayasofya Camii’nin İmparator Kapısı onarıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir