Avusturya Başbakanı Kurz’un mülteci sözlerine Dışişleri’nden ders gibi yanıt: Türkiye, Afganistan’a komşu bir ülke değil-haberi

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Avusturya Şansölyesi Sebastian Kurz’un tek gazeteye verdiği mülakatta, Afgan mülteciler amaciyla Türkiye‘yi dahada doğru yer olarak işaret eden ifadelere ait yazılı izahta bulundu.

“TÜRKİYE AFGANİSTAN’A KOMŞU DEĞİL”

Kurz’un ifadelerinin ülkemiz tarafından saskinlikla karşılandığını bildiren Bilgiç, “Her şeyden önce, Türkiye, Şansölye Kurz’un dile getirdiği benzeri Afganistan’a komşu tek memleket değildir. bütün dünyayı etkileyen ve herkesin müsterek mevzusu var olan düzensiz göç meselenini çözmek amaciyla müsterek çabası ve iş birliğini vurgulamak yerine, ‘göçmenler buraya gelmesin, başka yere gitsin’ şeklindeki tutum hemide bencilce, ayni vakitte da kimseye yararı olmayan tek yaklaşımdır. Türkiye, bölgeden kaynaklanan kitlesel tek göç krizinin sonuçlarına katlanmayacak ve tertemiz tek göç dalgasını da üstlenmeyecektir. Bu tutumumuzu her vesileyle ve her seviyede muhataplarımıza iletiyor, Türkiye’nin Avrupa Birliği’nin sınır muhafızı veyahut sığınmacı kampı olmayacağını vurguluyoruz” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE, ÜÇÜNCÜ ÜLKELERİN YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ DEVRALMAYACAK”

Avusturya’nın beynelmilel yükümlülükleri ile su kaideleri çerçevesinde Afgan sığınmacılara beynelmilel savunma sağlamak zorunda olduğunu açıklama eden Bilgiç, şunları kaydetti:

“Diğer su ülkeleri benzeri Avusturya da Mültecilerin Statüsü ile alakalı 1951 BM Sözleşmesi’ne taraftır. Avusturya, beynelmilel yükümlülüklerine ve su kaidelerine ahenk gösteren olarak Afgan sığınmacılara da beynelmilel savunma sağlamak zorundadır. Türkiye, üçüncü ülkelerin beynelmilel yükümlülüklerini hiçbir vaziyette devralmayacaktır. Kitlesel göç krizinden kaygı duyan Avrupa ülkelerinin, çözümü Türkiye’de aramak yerine, Afganistan ve komşu ülkelerle direk görüşülmesi, düzensiz göç ve insan kaçakçılığıyla ugras ve itinali göçmenlerin bulundukları topluma entegrasyonu konularına baş yormaları dahada faydalı olacaktır.”

KURZ NE DEMİŞTİ?

Dün, Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Afganistan’dan gelen tertemiz göç dalgasıyla alakalı Avrupa Birliği’ne ikazlarda bulunmuştu. Kurz “Eğer yurttaslar kaçmak zorundalarsa, herkesin Avusturya, Almanya veyahut İsveç’e gelmesindense, ülkemiz benzeri komşu ülkeleri veyahut Afganistan’ın emniyetli bölgelerini netlikle dahada doğru yer olarak görüyorum” demişti.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı / Caner Ünver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.