Avrupa’dan gelen çöpleri Meclis’te sergiledi-haberi

TBMM’de medya toplantısı gerçekleştiren cumhuriyet milletçe partisi Adana mebus Burhanettin Bulut, plastik atıkların İngiltere’den Adana’ya gelişinin GPS sistemiyle takip edildiği haberleri üstüne “Denetim neticeninde rastgele tek plastik atığa rastlanmamıştır” diyen Çevre Şehircilik ve İklim farklığı Bakanı Murat Kurum’a Meclis kürsüsünde Adana’dan getirdiği çöpleri sergileyerek reaksiyon gösterdi.

Bulut, “Özellikle Adana başta olmak üzere Türkiye’de nihayet dönemlerde plastik atıklarla alakalı havadis oluyor, 2019 seneninde dahada çok Alman ve İngiliz haberlerinde sıkça bölgeye kendisinin ülkelerinden kazançlan ithal plastiklerle alakalı haberle yapıldı ama geçtiğimiz hafta Bakanın açıklamasına civarindan bu mevzu hükümet yetkilileri tarafından hiçbir şekilde lafı dahi edilmedi.” dedi.

“2019 YILINDA TÜRKİYE AVRUPA’NIN EN ÇOK PLASTİK İTHAL EDEN ÜLKESİ OLDU”

2019 seneninde art dönüşümü olmayan çöplerin Türkiye’ye gelmeye başladığını laf eden Bulut, şunları söyledi;

*2018 seneninde bu plastik atıkların anne toplayıcısı Çin ‘Artık bendeniz kendisinin atığımla’ ilgileneceğim diye tek karar açıkladı. Avrupa ülkeleri kendisinin plastik atıkları başta olmak üzere art dönüşümü olmayan çoğu ürünü Çin’e ihraç ediyorlardı.

*O tarihten ardindan Avrupa ülkelerinin girmiş oldukları tertemiz rota arayışında Malezya, Tayland, Vietnam benzeri ülkelere ihraç edilmeye başlandı. ama bunu durdurdular. Bu ülkeler bunları art dönüşüme çevirme ihtimalleri olmadığı amaciyla durdurdu.

*2019 seneninde bu ürünler Türkiye’ye gelmeye başladı. İngiltere’den, Almanya’dan çıkan ürünler rotayı Çin adina Türkiye’ye çevirdiler. 2019 seneninde ülkemiz Avrupa’nın en çok plastik atık ithal eden ülkesi oldu. 2019 seneninde Türkiye’ye 582 bin ton plastik atık ithal edildi.

*202 seneninde bu nispet 660 bin tona civarindan çıktı. Bu ithal edilen çöpler içinde en çok İngiliz hükümetinin gönderdiği çöpler var. Bu Avrupa’nın uzunca yıllardır yaptığı tek sistem.

image small

“ÇÖPLER, ÇÖP ATIM YERLERİNE DEĞİL MÜNFERİT YERLERE BOŞALTILIYOR”

Bulut, çöplerin,  çöp atım yerleri adina münferit yerlere boşaltıldığı vurgulayarak, “Bu ürünlerin Türkiye’ye gelişinde önceleri plastik atık olarak yüzde 99 plastik atık, yüzde tek çöp olarak ifade ediliyordu. ama 2019’un sonlarında derhal hemen yarı yarıya çöp yarı yarıya plastik atık olduğu alana çıktı. Denetimsiz tek şekilde evvel İzmir’de dahada ardindan Adana’nın çeşitli yerlerinden bu çöpler çöp atım yerlerine değil münferit yerlere boşaltıldığı alana çıktı. Bunu da Greenpeace tespit etti.” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’YE BU ÜRÜNLERİN GETİRİLMESİ TÜRKİYE’YE uygulanan BİR İHANETTİR”

Yanında getirdiği çöpleri gösteren Bulut şöyle konuştu: “Bugün buraya karşınıza çıkma gerekçem; tıbbi atıklarında bu çöplerin içinde olduğu, bu gördüğünüz mahsul serum seti diye tabir ettiğimiz hastanelerde kullanılan tek ürün. Serum poşeti tıbbi atık olarak kullanılır. Hastaneden veyahut eczaneden çıkan tıbbi atıklar ayrı tek çöp kutusuna dökülür ve ayrı tek uygulamayla imha edilir. ama Avrupalının kendisinin çöpüne dökemediği tıbbı atık Türkiye’ye gelmektedir, bu da onun göstergesi. uzunca sözün kısası Türkiye’ye bu ürünlerin getirilmesi Türkiye’ye yapılan tek ihanettir. özellikle türk mali olma ile alakalı iftihar eden ve bunu devamlı ifade eden tek iktidarın Avrupalının çöpünü Türkiye’ye ithal etmesi civarindan yapılabilecek başka tek hainlik tarzı yoktur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir