Avrupa Süper Ligi’ne ‘ayak basan’ takım, Şampiyonlar Ligi Kupası’nı kazanandan bile daha fazla para alacak-haberi

UEFA ve FIFA’nın Avrupa Süper Ligi’ni kuran takımlarla alakalı yaptırımları beklenirken, bu kulüplerin ahenk gösteren ücret açıdan tasarılarını yaptığı ve yaptırımlardan çekinmediği belirtiliyor. Organizasyonlar arasında Parasal olarak hatri sayilir büyüklükte tek uçurum var. Şampiyonlar Ligi‘ni galip gelen takim dahi Avrupa Süper Ligi’ne ayak bastı yapan takımdan dahada az kazanç kazanıyor. Şampiyonlar Ligi’nde Yayın gelirleri ve başka kaynaklardan bağımsız 70 milyon avro istikbal elde eden şampiyon, başka kalemler de ek edince paket olarak maksimum 130 milyon avro kazanıyor.

DAĞLAR civarindan ayrım VAR

Ama Avrupa Süper Ligi’nde ise ayak bastı parası olarak konuşulan başlangıç ücreti 130 milyon euro. bunun için başka istikbal kalemleri dahil değil. Süepr Lig’de şampiyonun elde edeceği istikbal minimum 400 milyon avro olarak gözüküyor. UEFA ve FIFA’nın Avrupa Süper Ligi’ni kuran kulüpleri vazgeçirmek amaciyla evvel ahenk gösteren ücret problemleri çözüme kavuşturması gerekiyor.

MAKSİMUM 130 MİLYON avro KAZANILDI

Geçen sezon Bayern Münih kupayı kaldırarak tahmini 130 milyon avro kazanırken, Liverpool ise 2018-19 sezonlarinda 111 milyon euronun sahibi oldu.

ÖDEME SİSTEMİ NASIL?

Şampiyonlar Ligi grup aşamasına ulaşan kulüplerin her biri amaciyla minimum 15 milyon avro tediye garantisi var. Bu rakam dahada ardindan grup sonuçlarına bağlı olarak tamamlanır, her galibiyet 2,7 milyon avro değerindedir. nihayet 16’ya ulaşan takımlar garantili ekstra 9.5 milyon avro ve ek ödemeler alır. Çeyrek Finalistler10.5 milyon avro finalist 12 milyon avro alıyor. Her Şampiyonlar Ligi finalisti 15 milyon avro alırken, kazananların 19 milyon avro ikramiye elde ediyor. Aradaki ayrım Yalnızca dört milyon euro. bütün bunlar hesaplandığında en çok istikbal neticesi 76 milyon avro ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir