Avrupa şampiyonu Milli Güreşçiler, Ankara'ya geldi-haberi

Polonya’da düzen eden Avrupa Güreş Şampiyonası’nda 125 kilogramda ugras ederek 8’inci sefer Avrupa şampiyonu var olan Taha Akgül, 57 kilogramda ugras ederek 2’nci Avrupa şampiyonluğunu galip gelen Süleyman Atlı ve 97 kilogram kategorisinde 2’nci var olan ve gümüş madalya alan Süleyman Karadeniz’in bulunduğu ulusal Takım kafilesi, Ankara’ya geldi. Esenboğa Havalimanı’nda hatri sayilir büyüklükte tek heyecanla karşılanan şampiyon güreşçilere, Güreş Federasyonu ile ASKİ Spor takimi yetkileri çiçek verdi. Havaalanında aileleri tarafından karşılanan sporcular, hatri sayilir büyüklükte mutluluk dolu olmak yaşarken, Avrupa, hayat ve Olimpiyat Şampiyonu Taha Akgül’ün karşılamaya gelen babasının elini öptüğü anlar objektife yansıdı. 

TAHA AKGÜL: HEDEFİMİZ 2’NCİ sefer OLİMPİYAT ŞAMPİYONLUĞU 

Milli takım kafilesi ve yetkililer, kameralara izahta bulundu. idman esnasında sakatlanarak güreşten tek vakit ırak var olan Taha Akgül, uzunca zamanin derhal peşinden kazandığı 8’inci Avrupa şampiyonluğunun kendisi amaciyla çok mühim tek maneviyat olduğunu söyledi. Akgül, “Ciddi tek sakatlık geçirmiştim. tek buçuk sene ara vermiştim. Ne vatan içinde ne vatan dışında hiçbir müsabakaya çıkamamıştım. elbet benim amaciyla çok hatri sayilir büyüklükte tek handikaptı, olimpiyat öncesinde. İlk müsabakam Avrupa Şampiyonası’na eşit geldi. Aslında dahada evvel turnuvaya gidecektim ama bu sefer de ayağımda tek rahatsızlık oldu. Ona da gidemedim, dolaysiz Avrupa Şampiyonası’yla yila başlamış oldum. şükürler olsun öylesine ara verip gelip de en ağırbaşlı rakiplerimle güreşip şampiyon olmak benim amaciyla çok mühim oldu; olimpiyat öncesinde, maneviyat oldu. özellikle en nihayet hayat Şampiyonası’nda finalde elediğim Gürcü sporcuyla bu sefer de evvel tur düştük. Başka bir deyişle tek buçuk sene aranın derhal peşinden aynı kişiyle iki mücadele üst üstüne eşit gelmiş oldu. kismet bunun benzeri eşit geldi. acele final oldu. 6-1’lik iyi tek skorla yendim. başka rakiplerimi de tekrar aynı şekilde çok huzurlu tek şekilde üstünlükle yendim, hamdolsun. Rakiplerimin 3’ü olimpiyatlara istikbal sporculardı. özellikle o da mühim benim için. Olimpiyatın provası niteliğinde oldu. İnşallah hedefimiz Tokyo’da 2’nci sefer olimpiyat şampiyonluğu olacak” şeklinde konuştu.

‘DÜNYA GÜREŞ TARİHİNE DE BU manada ADIMIZI YAZDIRMIŞ OLDUK’

Akgül, desteklerini esirgemeyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve başka yetkililere teşekkürlerini sundu. tertemiz sporcuların yetiştiğine işaret eden Akgül, “Yeni şampiyonlar çıkıyor, Süleyman Karadeniz, kıl hissesi şampiyonluğu kaçırdı. Yakışırdı. allahın izniyle dahada da sayılarını arttıracağız bu şampiyonların. 8’inci Avrupa şampiyonluğum oldu. Avrupa güreş tarihinde en çok şampiyon var olan sporcu oldum. yeryüzünde en çok bende oldu şampiyonluk sayısı 8’le, tek rekor oldu. şükürler olsun bunun benzeri tek rekorla hayat güreş tarihine adımızı yazdırmış olduk. Yalnızca Avrupa değil, hayat güreş tarihine de bu manada adımızı yazdırmış olduk. Bu şampiyonluğun da bu manada benim amaciyla yeri ayrı olacak, her zaman. Hedefim şimdi çift hanelere erişmek olacak. iki kaldı, Niçin olmasın? Burada Zati iyi rakiplerle güreştim. Onlara karşı şimdi bunun benzeri güreşebiliyorsam, 1- iki sene dahada güreşebilirim diye düşünüyorum.”

SÜLEYMAN ATLI: KARİYERİMDE Yalnızca OLİMPİYAT MADALYASI YOK

Şampiyonada altın madalya kazanarak 2’nci sefer Avrupa şampiyonu var olan Süleyman Atlı, olimpiyat oyunları öncesi iyi tek prova olduğunu belirterek, “3 seneden beri Avrupa Şampiyonası’nda final yapıyorum. iki sefer 1’inci oldum. geçen sene final maçında kıl hissesi tek nokta verdim, Avrupa 2’ncisi oldum. elbet ki olimpiyatlarda en iyi şekilde ülkemizi temsil edip, şampiyon olmayı istiyorum. Kariyerimde Yalnızca olimpiyat madalyası yok. Bunu da ek etmek istiyorum. Cumhurbaşkanımıza, Spor Bakanımıza, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımıza, takim Başkanımız Yüksel Arslan Bey’e, Federasyon Başkanımıza desteklerinden dolayı, çok teşekkür ediyorum” dedi.

Final maçını kaybederek Avrupa 2’ncisi var olan Süleyman Karadeniz ise “Bu sene perişan tek talihsizlik yaşadım. nihayet saniyede verdiğim puanla Avrupa 2’nciliği kismet oldu. elbet bunun için da şükür. Olimpiyat öncesi iyi tek prova oldu bana. Bu da olimpiyatlarda madalya alabileceğime değin tek ziya benim için” ifadelerini kullandı.

ASKİ Spor Başkanı Yüksel Arslan, “Bu sıkıntılı günlerimizde, bize bayramı acele yaşattı kahramanlarımız. Hepsine çok teşekkür ediyorum Türk milletinin yüzünü güldürdüler. Hocalarımızı, bütün sporcularımızı candan kutluyorum” diyerek, sporcuları kutladı.

Milli Takım Antrenörü Abdullah Çakmar, hayat güreş tarihine destan yazarak damga vurduklarını belirterek şöyle konuştu:

“Burada Türk’ün gücünü, hemide Avrupa’ya hemide dünyaya gösterdik. özellikle burada Avrupa, hayat ve Olimpiyat Şampiyonumuz Taha Akgül’ün 8’inci Avrupa şampiyonluğunu kazanması, hür güreşte tek hayat rekoru oldu. Bu da bizim amaciyla çok önemliydi. tek buçuk sene müsabakalara katılmadı. Çok hatri sayilir büyüklükte rahatsızlığı vardı ve operasyon geçirmişti. Burada şampiyon olup, olimpiyatlara hazır olduğunu rakiplerine göstermesi bizim amaciyla çok önemliydi. Süleyman Atlı’nın 2’nci altın madalyasını kazanması da bizim amaciyla çok hatri sayilir büyüklükte tek kazançtı. Süleyman Karadeniz kardeşimizin tek sene evvel 92 kilogramda güreşip tek sene ardindan 97’ye çıkıp, Hem de 91 kilogram ile tartıya girdi. ‘Bu sıklette bendeniz de varım’ demesi bizim doğru yolda olduğumuzu gösterdi.”

Türkiye Güreş Federasyonu genel Sekreteri Tahir Yılmaz da “Canı gönülden Taha, Süleyman ve Süleyman Atlı kardeşimi kutlama ediyorum. Bizlere defaatle yaşattıkları gururun üstüne tek gurur dahada eklediler. Onlarla ne civarindan gurur duysak azdır. Arkadaşları, olimpiyatlardan da 1’incilikle bekliyoruz inşallah. Bizim göğsümüzü her vakit kabartmaya ayni ritimde devam edecekler diye düşünüyorum” sözleriyle ulusal güreşçileri kutlama etti.

Caner ÜNVER- Ercan ATA- Harun ÖZALP/ANKARA, (DHA)

  • avrupa güreş şampiyonası
  • taha akgül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir