Atık su havuzuna giden boru patladı, baraj tehlikede-haberi

Manisa’nın Gördes kazasinda etkinlik gösteren META Nikel Kobalt işletmesine ait atık barajına giden borulardan birisinde nedeni bilinmeyen tek şekilde patlama yaşandı. Patlamanın tesiriyle borunun içindeki ak rengarenk sıvı bölgedeki toprakları ak renge bürünmesine neden oldu. Ayrı olarak patlamanı yaşandığı bölgenin yakınındaki dereye akması kaza halkını kaygıya sürükledi.

image small

CHP Manisa mebus Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu borunun patladığı bölgeye gittikçe yaşananlar ile alakalı hemide çevre halkından ayni vakitte da META Nikel Kobalt firmasına ait yetkililerden bilgi aldı.

image small

“FİRMA YETKİLİLERİ SIVININ KALSİYUM KARBONAT OLDUĞUNU İFADE ETTİ”

Borunun patladığı alanda incelemelerde bulunan CHP’li Bakırlıoğlu yaptığı açıklamada, firma yetkilileri ile yaptığı görüşmede akan ak sıvının kalsiyum karbonat olduğunun belirtildiğini ifade ederek, esas neticenin alınan numunelerden ardindan alana çıkacağını dile getirdi.

image small

Konuyla alakalı CHP’li Bakırlıoğlu şu ifadelere yer verdi:

*Gördes ilçesindeki tavşan alanı denilen alanda hayvanlarını otlatan tek çobanını gönderdiği görsel üstüne bölgeye analiz yapmaya gittik. Gördes kazasinda etkinlik gösteren Meta Nikel işletmesine ait atık barajına giden borulardan birisinin patladığını ve patlayan yerden ak tek sıvının aktığını gözlemledik.

*Kaç saattir aktığını net bilmiyoruz. ama yaptığımız gözlemlerde ak sıvının uzunca tek vakit akarak çevreye dağıldığını ve yakınında bulunan tek dereye karıştığını gördük. Şirket yetkililerinden aldığımız bilgilere göre akan ak sıvının kalsiyum karbonat olduğunu, Başka bir deyişle kireç olduğunu ifade ediyorlar.

*Asit seyreltmekte kullandıkları tek sıvı olduğunu söylüyorlar. Çevre Şehircilik müdürlüğünü yetkililerini bölgeye çağrı ettik. görevliler geldiler ve misal aldılar. Şirketin bize beyan ettiği kalsiyum karbonat mı yoksa başka tek şey mi olduğunu tam bilmiyoruz. Alınan misal örneklerinden ardindan alana çıkacak.

“DEREDEN AKAN SU BARAJA GİDİYOR”

Patlayan borudan akan ak sıvının bölgedeki toprağa ve patlamanın yaşandığı yerin yakınındaki dereye aktığını söyleyen CHP’li Bakırlıoğlu sözlerine şöyle ayni ritimde devam etti:

“Atık havuzuna giden borunun patladığı yerin yakınından geçen ve ak suyun aktığı deredeki suların tarımsal sulamada kullanılan Çiçekli Barajı’na aktığını öğrendik. Çiçekli Barajı ayrıca, Meta Nikel firmasının da endüstri su ihtiyacını da karşılıyor. bu yüzden konuyu DSİ’ye bildirdik. Çiçekli Barajı’nda tarımsal Emelli kullanılan suda her hangi tek sıkıntını olup olmayacağı ile alakalı araştırma yapmaları amaciyla talepte bulunduk. Şimdi iki müessesenin neticelerini bekleyeceğiz”

İLÇEDEKİ TEHLİKE BÜYÜK

CHP’li Bakırlıoğlu ayrıca, Gördes kazasinda etkinlik gösteren ve gün içinde bin ton sülfürik asit kullandığı anlatilan Meta Nikel firması tarafından alanda tek takım sıkıntıların yaşandığını belirterek, en hatri sayilir büyüklükte tehlikenin firmanın alanda Türkiye’nin en hatri sayilir büyüklükte sülfürik asit tesisini kurmak istemesi olduğunu söyledi.

CHP’li Bakırlıoğlu açıklamasında nihayet olarak şu ifadelere yer verdi:

*Meta Nikel firması tarafından Yalnızca bu sıkıntı yaşanmıyor. Geçtiğimiz senelerde atık barajından kaynaklı mesele hasebiyle derhal hemen çevresel tek felaket yaşanacaktı. Ayrı olarak geçtiğimiz aylar işletmeye sülfürik asit taşıyan tankeri de talihsiz kaza yapmıştı.

*Bu firmanın sülfürik asitle yaptıkları faaliyetler bu alanda hatri sayilir büyüklükte riziko uyandırıyor. eğer bunun benzeri giderse bu çevresel felaketler yaşanmaya ayni ritimde devam edecek. Firma Ayrı olarak geçtiğimiz aylarda Türkiye’nin en hatri sayilir büyüklükte sülfürik asit tesisini kurmak ve kapasite artırmaya gitmek amaciyla ÇED başvurusunda bulunmuştu.

*Tüm itirazlara karşın firmaya ‘ÇED’ müspet raporu verildi. Başka bir deyişle tek sonraki günlerde bu firma kapasite artırımına gidecek. bu yüzden tek sonraki aylarda bölgeyi hatri sayilir büyüklükte tek tehlike bekliyor. hemide Türkiye’nin ayni vakitte da Avrupa’nın en hatri sayilir büyüklükte sülfürik asit fabrikası burada yapılacak. Bölge tek sonraki günlerde dahada hatri sayilir büyüklükte çevre felaketleriyle karşı karşıya kalabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir