Aşı karşıtlarını iknaya yönelik tavsiye Bilim Kurulu Üyesi İsmail Balık’tan geldi: Çift doza konser ya da maç bileti hediye edilsin-haberi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da evvelki vakit yaptığı açıklamada, 18 ıslak üstü nüfusta olup Daha hiç aşı olmayanların sayısının 23 milyona yakın olduğunu söyledi. Aşısızların bu çok oranı, vakaların tekrar artışa geçmesinde de öğe olarak görülüyor. bu yüzden uzmanlar, yurttaşı aşıya çağırıyor.

“VATANDAŞLAR KENDİNİ sorumlu HİSSETMELİ”

Hürriyet’in haberine göre aşılama hızının bütün yeryüzünde Daha aynı olmadığını söyleyen bilim heyeti Üyesi Prof. Dr. İsmail Balık, “Doğu’da aşılama çok düşükken, Batı’da bu nispet dahada yüksek. Aşılama hızı her yerde aynı olmadıkça salgının hızı düşse dahi hastalığın görülmesi kalıcı vaziyete gelir. Daha aşısını yaptırmayanların salgının ayni ritimde devam etmesi ve ölümlerden kendisi kendilerini de sorumlu hissetmeleri gerekiyor” dedi.

ÜCRETSİZ BİLET ÖNERİSİ

Vatandaşları aşıya yönlendirmek amaciyla parasız bilet önerisinde bulunan Balık, “Çift doz aşılı olanlara, konserlerde, mücadelelerde fiyatsız bilet verilsin. Örneğin kura ile koltukların yüzde 20’si verilebilir. Telefon şirketleri fiyatsız tek miktar kontör verebilir. Belediyeler yaz konserlerine başladılar, Yalnızca çift doz aşılı olanları alabilirler. Bu tip ödüllendirmeler ülkemizde kararsız gençleri aşıya yöneltmede işe yarayacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

“ÖLÜM belirtileri AŞISIZLAR ARASINDAN ÇIKIYOR”

Yasaklamaların olmamasının tek yolunun aşı olduğunu belirten Prof. Dr. Tevfik Özlü ise “Şu anda ABD’de Colorado eyaletindeyim. Buranın nüfusu 6 milyona yakın. Nüfusun yüzde 54 kadarı çift doz aşısını olmuş durumda. İnsanlar pandemiyi derhal hemen arkalarında bırakmış benzeri görünüyor. Yalnızca toplu taşımada maske takmak zorunlu. Onun dışında başka tedbirler uygulanmıyor” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.