Aronya’nın Faydaları

Aronya üretimi dünyada ve ülkemizde artıyor. Son yıllarda deneme amaçlı birçok aronya fidanı dikiliyor. Dikilen fidanlar zamanla meyve vermeye başlıyor. Bu meyvenin asıl vatanı Kuzey Amerika olsa da farklı ülkelerde yetişebiliyor.

Aronya Meyvesi Türkiye’de Yetişir Mi?

Aronya meyvesi farklı şekillerde tüketilebiliyor. Görüntü olarak yaban mersinini andırıyor. Kuzey Amerika’da bu meyve kendiliğinden oluşuyor. Diğer ülkelerde bu meyve kuru olarak tüketilebiliyor. Bazı yerlerde aronyadan şerbet ve reçel yapılıyor.

Aronya meyvesinin vücuda birçok faydası bulunuyor. Aronya meyvesinin bazı faydaları:

  • Kanserli hücrelerin yayılmasını engelliyor.
  • Bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
  • Hazımsızlık şikayetlerini ortadan kaldırıyor.

Aronya meyvesini en fazla çocuklar seviyor. Çünkü tadı şekeri andırıyor.

Aronya Türkiye’de Yetişir Mi?

Aronya ile ilgili yapılan araştırmalar günden güne çoğalıyor. Ülkemizde de bu meyve hakkında ciddi araştırmalar yapılıyor. Birçok ziraat mühendisi aronya bitkisinin ülkemizde yetişebileceğini, ülkemiz topraklarının buna uygun olduğunu söylüyor.

Ancak aronya meyvesi sıcak toprakları sevmiyor. Sıcak topraklarda yetiştirmeye çalışanlar hüsran yaşıyor. Aronyanın en iyi soğuk bölgelerde yetiştiği biliniyor.

Ülkemizde ise sahil kesimi hariç her bölgede yetişebiliyor.

Aronya Fidanı Hangi Ayda Dikilir?

Aronya bitkisi yılın her ayı dikilemiyor. Ziraat mühendisleri ve çiftçiler yaptıkları araştırmalar sonucunda bu fidanın kasım aralık aylarında dikilmesi gerektiği sonucuna varıyorlar. Kışın dikilen bitki fidanı nisan, mayıs aylarında yapraklarını döküyor.

Aronya meyvesi için kasım, aralık aylarını beklemenin çok daha sağlıklı olacağı düşünülüyor. Bu aylardan önce fidan dikenler, fidanın kuruduğunu söylüyor. Aronya fidanını dikmek için seçilen toprağın buzlu olmaması gerekiyor.

Aronya Meyvesini Herkes Tüketebilir Mi?

Aronya meyvesi son yıllarda popüler hale geliyor. Bazı kişiler şeker ihtiyacını karşılamak için bu meyveyi tüketiyor. Aronya meyvesinin tek bir çeşidi bulunmuyor. Birden fazla çeşidi olduğu için farklı tatlar görülebiliyor. Ancak aronya bitkisini ölçüsünde yemenin hiçbir zarar bulunmuyor.

Her yaştan insan bu meyveyi tüketebiliyor. Bazı rahatsızlıklara sahip olanlar, rahatsızlıklarını gidermek için bu meyveyi tüketiyor. Doktorlar bu meyvenin tüketilmesini öneriyor.

Aronya Meyvesinin Fidanı Nerede Bulunur?

Aronya yetiştirmek isteyenlerin ilk önce bu meyvenin fidanını bulması gerekiyor. Toprak Mahsulleri Ofisi’nde bu meyvenin fidanı bulunabiliyor. Toprak Mahsulleri Ofisi’ne internet üzerinden ulaşılabiliyor. Bazı çiftçiler bu meyvenin fidanını internette buluyor.

Birçok internet sitesi fidan satıyor. O sitelerle gerekli görüşmeler sağlanırsa kolaylıkla fidan bulunabiliyor. Ziraat mühendisleri de bu meyvenin fidanını bulmada yardımcı olabiliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir