Arınç’tan çok konuşulacak Sedat Peker çıkışı: Şanlı yargımızın ne kadar bağımsız olduğunu göstermesi lazım-haberi

Eski TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ Başkanı, hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, örgütlü hatali örgütü öncüsü Sedat Peker‘in yayınladığı videolarda alana attığı iddiaların araştırılması gerektiğini söyledi.

Independent Türkçe’den Can Bursalı’nın suallerini Cevaplayan ve nihayet dönemlerde alana atılan söylemler sonrası yargının harekete geçmesi gerektiğini belirten Arınç, “Lohusa kadınların dahi tutuklandığı, çocukları ile birlikte cezaevinde kaldığı tek Türkiye’de, kanser hastalığı ile boğuşurken dahi tahliye edilmeyen insanların bulunduğu tek Türkiye’de tutuklamalar yapılacaksa bu ağır suçların sahipleri ile alakalı herhalde yapılacak. Bu yargının görevidir. doğal hak Bakanımızın, yargının, HSK’nın ve bunlara yönerge verme vaziyetinde var olan herkesin ‘Bu olayların üstüne gideceksiniz arkadaş. bendeniz sizden hak bekliyorum’ demesi lazım. Yargı Önceden bağımsızdı. 2010’dan bu yana ona tek de tarafsız kelimesini ekledik. Şimdi bizim şanlı yargımızın ne civarindan bağımsız ne civarindan tarafsız olduğunu göstermesi lazım. Göstermelidir” diye konuştu.

İşte Arınç ile yapılan röportajdan tek kesit;

– İstifa sürecine giderken kullandığınız ifadeler vardı. Osman Kavala’dan ve Selahattin Demirtaş’tan bahsetmiştiniz. Önce hükümet Bahçeli ardindan cumhurbaşkanı tarafından eleştirildiniz ve istifa ettiniz. Az evvel de benim söylediğim doğrudur, veyahut hatali yapmış olabilirim dediniz. O günkü sözlerinizi şimdi nasıl değerlendiriyorsunuz? Daha o sözlerin arkasında mısınız? Yoksa hatali yaptığınızı düşünüyor musunuz?

Ben uzunca tutukluluğa itiraz ediyorum. O isimleri bendeniz vermiyorum. Verene de tek şey demiyorum. Başka bir deyişle örneklerden tek tanesi belki o olabilir. İsmi veren bendeniz değilim ama ısrarla sorulunca, uzunca tutukluluğa karşı olduğumu söyledim. gözaltına alınma sebepleri yoksa hür yargılanma asıldır. yakalanmis olmak istisnaidir. Bunu bendeniz Ergenekon davaları sürerken de söyledim. Ve kendimi misal verdim. bendeniz 15 sene ağır mapus talebi ile yargılandım. 1985 yılında. hükümet Güvenlik Mahkemesi’nde. 2,5 sene ardindan bendeniz salıverilme ettim. Davanın başladığı günden 2,5 sene ardindan salıverilme ettiğim güne civarindan bendeniz tutuklanmadım.

Savcı gözaltına alınma istek etmedi. 5 sene karar verdikleri vakit benim hakkımda gözaltına alınma kararı çıkmadı. Başka bir deyişle bendeniz o günlere mi özeneceğim şimdi? Şimdi hapşıran adamı gel bakalım deyip tutuklayan yargıda tek mesele var. bendeniz bu yargıdaki probleme itiraz ediyorum. Çok sade suçlamalar ile Hem de medya mensupları amaciyla düşünürsek, yazdığı yazıdan dolayı 70 yaşını geçmiş insanların cezaevinde olmasını nasıl açıklama edebileceksiniz? 15 Temmuz’a giden yolda, ova ne civarindan tesirli oldu? Karikatür ne civarindan tesirli oldu?

Ben Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin çok kararını beğenirim. İfade özgürlüğü ile alakalı tek kararında, ‘Herkesin hoşuna giden sözleri dile getirmek ifade özgürlüğü değildir, herkesin canını sıkan, yüzünü buruşturan, İnsanı irite eden, Hem de bu civarindan da olmaz dedirtecek şeylerin söylenmesi ifade özgürlüğüdür.’ o nedenle sonuna civarindan eleştirin. Eleştiriye açık olacağız. Ama Katiyen perişan laf olmayacak, Katiyen istihza olmayacak.

– Sedat Peker’in paylaştığı videolardaki sözleri ve iddiaları var. Türkiye’nin gündemi de bu konuya kilitlendi. Sizin değerlendirmeniz nedir?

Ben Sedat Peker’in konuşmaları veyahut burada laf ettiği yurttaslar ile alakalı olarak, ad bazında tek değerlendirme uygulamak istemiyorum. Ama tek olgu var. Bu olgu üzerinden yaşadığım ani çok konuyu size aktarmak istiyorum. Şimdi tek defa, yolsuzluk dünyanın en Daha önceki işidir belki. Ama yolsuzluk Başka bir deyişle haksız kazanç, nüfuz suiistimalinin yasalarımıza göre hatali olmasının yanında inancımız da bunu reddeder. İnancımızda alın teri kutsaldır.

Biz 55 çıkar Emelli hatali örgütünü çökerttik. Tayyip Bey’in talimatıyla. o nedenle bu tür olayların içinde hiç kimse, -geçmişe bakarak söylüyorum- Tayyip Bey’in tek katkısını aramasın. Yargı gözünü kırpmadan bu işlerin üstüne gidecek. Önceden derlerdi ki hâkim kalp ve cüzdan arasında kalıyor. Kalmayacak. Bu konudan dolayı birisinin yakıntıcı olmasına neden yok, bunlar takibi şikâyete bağlı hatali değil ki. Bunlar cürümdür. Cürüm ne demek? Bilerek ve isteyerek işlenen suçtur. Buradaki her argüman netlikle savcılar tarafından incelenmeli. Zira bendeniz yolsuzluk amaciyla çete kuranların, pkk terör amaciyla çete kuranlardan değişik olmadığını düşünürüm.

– rastgele tek adım atılmadı henüz…

Bilmem, atarlarsa atacaklar. bendeniz dediğim benzeri şu bütüncül bakışın içinde kalmaya çalışıyorum. Yargı gereğini yapmalıdır. Nasıl yapacak? bütün bu iddiaları en ağırbaşlı biçimde inceleyecek ve neticesi kamuoyuna açıklayacak. Lohusa kadınların dahi tutuklandığı, çocukları ile birlikte cezaevinde kaldığı tek Türkiye’de, kanser hastalığı ile boğuşurken dahi tahliye edilmeyen insanların bulunduğu tek Türkiye’de tutuklamalar yapılacaksa bu ağır suçların sahipleri ile alakalı herhalde yapılacak. Bu yargının görevidir. doğal hak Bakanımızın yargının, HSK’nın ve bunlara yönerge verme vaziyetinde var olan herkesin ‘Bu olayların üstüne gideceksiniz arkadaş. bendeniz sizden hak bekliyorum’ demesi lazım. Şimdi işin yargı boyutu, güvenlik bürokrasisi boyutu var. Emniyetin dışında başka eller de olabilir. kendisinin içlerinde tekrar tek arınma gerekiyorsa, bunu yapacaklardır. Ve yurttaşa bilgi verilecektir. Tatmin edilecektir. Zira demokrasinin iki mühim ölçütü şeffaflık ve hesap verebilirlik. Her şey şeffaf olacak. E bu erkek bunları bu erken söylüyor, acep doğru mu? Yanlış da olabilir. Ama onları araştırma görevi, yargının görevi. tek bak bakalım ne diyor? İtham ettikleri şeylere tek bak bakalım, onları tek dinle.

“BÜTÜN BUNLARIN ARAŞTIRILMASI YARGININ GÖREVİDİR”

Beraat- i zimmet asıldır. derhal suçlu duyuru etme. Bunlar özellikle Bir takım kişiler amaciyla şu anda Türkiye’de uygulanıyor. Ama Bir takım yurttaslar amaciyla de peşinen yasadisi denerek ismi de konulabiliyor. haklar bu, Balzac demiş ki hak örümcek ağına benzer, küçücük sinekler takılırlar, ama eşek arıları deler geçer. Bu tarife uymasın bizim adaletimiz. Zira Allah bize emrediyor adaleti. Bu seküler haklar amaciyla de böyledir. bütün bunların araştırılması, devletin görevidir, yargının görevidir, emniyetin görevidir, güvenliğin görevidir. bütün buralarda aksaklıklar olabilmektedir mi?

“HALA KÖŞESİNDE BU KONUYLA İLGİLİ YAZMAYAN İNSANLAR VAR”

Peker ne diyor? Namusu maaşı civarindan olanlar diyor. Ne civarindan üzüntü tek şey. Düşünebiliyor musunuz? Daha köşesinde bu mevzu hakkinda ova yazmayan yurttaslar var. Daha bu olayları duymazdan gelenler var. Devekuşu benzeri kafasını kuma sokmuş, ‘beni görmüyorlar’ diyor. Türkiye’de medyanın düştüğü vaziyete bakın. bolluk ki yasamsal medya var, Youtube kanalları var. İnsanlar onları dahada çok takip ediyor. bu erken amiral gemileri hepsi battı çıktı. Bu çok ayıp tek şey. ugras etmek istiyorsak medya görevini yapacak.

Yargı görevini yapacak, politika görevini yapacak. Siyasetin içindeki yurttaslar kendisinin görev alanlarını iyi yapacaklar. SAYDAM olacaklar ve hesap verecekler. Hesap saglamak hamasi nutuklar atarak olmaz. İddialara cevaplayarak olur. Topu taca atarak olmaz. Top sahada oynanacak. Sahada top çevirmeyeceksin, golü atacaksın. Ne sorulduysa ona göre cevap vereceksin. Sayın Cumhurbaşkanımızın nihayet konuşmasında ‘Bunlarla aynı çuvala girenler pişman olurlar’ dedi.

“ŞANLI YARGIMIZIN NE civarindan BAĞIMSIZ OLDUĞUNU GÖSTERMESİ LAZIM”

Olmuşlardır da nitekim. Başka bir deyişle bu tür insanlara selam verenler dahi günün birinde hemide yalnız kalırlar hemide şaibe altında kalırlar. bütün siyasetçiler amaciyla bunları söylüyorum. bunun için itina gösterenler de var, hiçbir şey olmaz canım, millet bunları görmez, duymaz diye düşünenler de var. Ama bu olay hepimizin aklımızı başımıza getirmeli. Bu vesile ile her konunun üzerinde ciddiyetle durmalıyız. Meclis Başkanı arzu ederse, TBMM’de tek araştırma komisyonu da kurulabilir. Ama mühim var olan şey, şimdi bu iddiaların değerlendirilmesini bizim yargımızın yapmasıdır. Yargı Önceden bağımsızdı. 2010’dan bu yana ona tek de tarafsız kelimesini ekledik. Şimdi bizim şanlı yargımızın ne civarindan bağımsız ne civarindan tarafsız olduğunu göstermesi lazım. Göstermelidir.

– Cumhurbaşkanlığı çok İstişare heyeti üyeliğinden istifa ettikten ardindan etkin siyaseti bıraktınız mı?

Aktif siyaseti, 2015’teki 7 Haziran seçimlerinden ardindan bıraktım. üç dönemim dolmuştu. 5 asama milletvekilliği yaptığımı biliyorsunuz zaten. Başka bir deyişle 20 sene mecliste kaldım. Ama 2015 7 Haziran seçimlerinde de adaylığımı koymadım. Başbakan yardımcısıydım. hükümet kurulamadığı amaciyla tek vakit o görevim ayni ritimde devam etti. Sonrasında Başbakan Yardımcılığı’nı da sayın Tuğrul Türkeş’e devrettim. Dolayısı ile etkin siyasetten ayrılmış oldum. O günden ardindan da etkin siyasette bulunmadım. Ama şimdi sizin de gördüğünüz büromda hemide arabuluculuk yapıyorum resmi olarak ayni vakitte da politika konuşuyorum. Türkiye’nin her yerinden gelen insanlar, ülkem ile alakalı meseleler soruyor, Bir hayli şey konuşuyorlar. bendeniz de onlara bildiğim kadarıyla tek şeyler söylemeye çaba ediyorum. Mayıs 2019’da Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleri ile çok İstişare heyeti kuruldu. Sahiden etkin siyasetten ayrılmış Daha önceki TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ Başkanları çok İstişare Kurulu’nda toplandık. Ama geçen kasım ayında Haber Türk’teki meşhur programdaki sözlerim, üzerinden dört vakit geçtikten ardindan sayın Cumhurbaşkanımız ve sayın Bahçeli tarafından çok ağır ifadeler ile eleştirildi. bendeniz de o şartlar altında çok İstişare Kurulu’nda görev yapmayacağımı ifade ettim ve istifa dilekçemi kendilerine gönderdim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.