Almanya’nın Türkiye’ye sattığı denizaltılar Yunanistan’ı korkuttu! Güçlenen donanmamızı endişeyle izliyorlar-haberi

Haziran ayında Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Almanya‘dan Türkiye‘ye baz alinarak denizaltı satışının durdurulması isteginde bulundu. ama Yunanistan, bu talebi karşısında beklediği yanıtı alamadı. Almanya müdafaa Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, satışın durdurulamayacağını, Hem de ertelenemeyeceğini söyleyerek Yunanistan’ın istegini reddetti. Alman Bakanlığı’na göre, altı tip U-214 denizaltısını inşa eden Thyssen şirketi, 2002 seneninde imza adan sözleşmeye bağlı kaldı.

DENİZALTILAR YUNAN MEDYASINDA

Yunan medyası, mevzu hakkinda tek haber yaptı. Haberde, Türkiye’nin, hemide süper güçlerin ayni vakitte da NATO’nun ve Rusya’nın yüzlerce senedir rekabet ettiği hassas, stratejik tek alan olan, jeopolitik ehemmiyete sahip doğu Akdeniz’de su altında da güçlenmeye başladığı dile getirildi. Yunan medya mensubu Philip Chrysopoulos’un Greek Reporter amaciyla kaleme aldığı haberde, Atina’nın görmek isteyeceği nihayet şeyin su altında güçlendirilmiş tek Türk Donanması olduğu ifadelerine yer verildi.

“ALMANYA, TÜRKİYE’Yİ DESTEKLEMEYE ayni ritimde devam EDİYOR”

Chrysopoulos, yazısına “Yunanistan’ın, AB’nin Ankara’ya askeri ambargo uygulanmasına baz alinarak taleplerine rağmen, Almanya bu konuyla alakali Türkiye’yi desteklemeye ayni ritimde devam ediyor” sözleriyle ayni ritimde devam etti. Bu hamlenin Türkiye’nin beynelmilel askeri ve ahenk gösteren ücret arenada dahada iyi ve dahada geniş tek yer edinmesine kapı açacağının altını çizen yazıda, U-214 tipi Alman denizaltılarına değin veriler de yer aldı.

SU ALTINDA HAFTALARCA SESSİZCE İLERLEYEBİLİR

Bu denizaltılar, dizel motorunu besleyen oksijene erişmek amaciyla yüzeye çıkmak zorunda kalmadan çalışabiliyor. Bu kalite sayesinde denizaltı haftalar süresince görünmeden ve ses çıkarmadan su altında ilerleyebiliyor. Chrysopoulos’un haberinde Ayrı olarak Yunanistan’ın, tertemiz Alman U-214 tipi denizaltılar harekete geçirildiğinde Türkiye’nin denizaltı gücünün artacağı için, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talebiyle güçlendirilen deniz cephanesini Kaygıyla izlediği de kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.