Almanya ile Ukrayna arasında kriz-haberi

Polonya’nın başkenti Varşova’da, Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile biraraya geldikten ardindan tek kısa tek İzah yapan Steinmeier, “Polonya Cumhurbaşkanı Andrej Duda ve Estonya, Litvanya ve Letonya’dan meslektaşlarımızla yarın Kiev’e giderek, Avrupa Birliği’nden Ukrayna’ya kuvvetli tek dayanışma sinyali götürmeyi hedefliyorduk. bendeniz bunun için hazırdım. ama anlaşılan Kiev beni istemiyor, bunu onay etmek zorundayım” şeklinde konuştu.

VOA Türkçe’de bulunan habere göre, Steinmeier’in izahı Alman medyasında “flaş haber” olarak geçilirken, Ukrayna ve Almanya arasında “diplomatik skandal” olarak tanımlandı. Ziyaret fikrinin arkasında Duda’nın olduğu ve Steinmeier’i birlikte gitmesi amaciyla inandirma ettiği, ama Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenski’nin Duda’yla yaptığı telefon konuşmasında Alman Cumhurbaşkanı‘nın gelmesini reddettiği ve “Steinmeier gelmesin. Gelirse onay etmem, biraraya gelmem. başka Cumhurbaşkanları gelebilir” dediği öğrenildi.

UKRAYNA’NIN BERLİN BÜYÜKELÇİLİĞİ DOĞRULADI

Ukrayna’nın Berlin Büyükelçiliği’nden yapılan tek açıklamada, Zelenski’nin tavrı doğrulandı ve Steinmeier’in Önceden Rusya ve Vladimir Putin ile var olan ilişkileri, ziyaretin art çevrilmesine neden olarak gösterildi. tek Ukraynalı diplomat, “Hepimiz Steinmeier’in Rusya ile yakın vakte civarindan çok sıkı bağları olduğunu biliyoruz. Şu anda kimse Steinmeier’i Kiev’de görmek istemiyor. Bu yaklaşım ileride belki değişebilir” şeklinde tek değerlendirme yaptı.

Alman Cumhurbaşkanı, Ukrayna’nın Berlin Büyükelçisi Andrej Melynk’in Steinmeier’in başbakanlık müsteşarı ve dışişleri bakanı olduğu dönemlerdeki Rusya ile alakalı tutumuna baz alinarak kati eleştirilerinden sonra, geçtiğimiz hafta tek İzah yapmış ve Rusya politikasında kendisinin de hatali yaptığını söylemişti.

Steinmeier, 2005-2009 ve 2113-2017 yılları arasında Dışişleri Bakanı olarak görev yaptığı dönemde Rusya ile barış dolu tek münasebet kurulması ve ülkeyi Avrupa’ya entegre etme çabalarının boşa çıktığını söylerken, o dönemlerde müttefiklerinin özellikle şimal Akım iki doğalgaz projesine baz alinarak uyarılarını dikkate almamanın da tek hatali olduğunu söyledi.

Rusya’ya baz alinarak izlediği siyasetin en geç Kırım’ın ilhakından ardindan değiştiğini söyleyen Steinmeier, kendisinin 2017’den beri Moskova’ya gitmediğini, Putin ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile de görüşmediğini kaydetti.

Alman basınında çıkan yorumlarda, Steinmeier’in Rusya politikaları konusundaki hatalarını spontane itiraf etmediği, Ukrayna’dan gelen baskıyla olanlari dile getirmek zorunda kaldığı yazılırken, Federal Meclis’te Bir takım milletvekilleri Steinmeier döneminde ülkenin Rusya politikasını incelemek amaciyla meclis araştırma komisyonu kurulmasını istek etti.

“STEİNMEİER’İN RUSYA İLE var olan İLİŞKİSİ mukaddes BİR BOYUTTA”

Frank Walter Steinmeier’i zora düşüren bu tartışmalar, Ukrayna’nın Berlin Büyükelçisi Melynk‘in, Almanya Cumhurbaşkanını ağır sözlerle eleştirerek, “Steinmeier’in Putin benzeri düşündüğünü” söylemesi ile başladı. Almanya’nın kendisinin çıkarları gereği Rusya’ya gaz, yakit ve kömür bağımlılığı bulunduğunu belirten Büyükelçi Melnyk, bu bağımlılığın “Steinmeier’in siyaseti neticesi oluştuğunu” argüman ederek, “Steinmeier’in Rusya ile var olan ilişkisi dokunulmaz, Hem de mukaddes tek boyutta. Ukrayna’ya tek hücum savaşı başlatılması dahi onun bu yaklaşımını etkilemiyor” dedi.

Büyükelçi, Steinmeier’in Putin benzeri Ukrayna halkının varlığını yok saydığını öne sürerek, “Alman Cumhurbaşkanı için, Ukrayna halkı, dili, kültürü ve devleti ile esasında yok. Onun amaciyla Ukrayna diye tek olgu yok” dedi. Steinmeier’in 2000’li senelerden bu yana, özellikle başbakanlık müsteşarı ve dışişleri bakanı olduğu dönemlerde Alman hükümet etraflarında ve bürokrasisinde “Rusya’ya bağımlı tek ağ oluşturduğunu” argüman eden Melynk, bu ağda bulunan kişilerin çoğunun şu andaki ortak yönetim hükümetinde de olduğunu ve Rusya’ya destek sağladığını belirtti.

Melynk, “Steinmeier’in Rusya politikasını ayakta tutan Alman politikacilarin Ukrayna’ya ağır silah verilmesini engellediğini” de öne sürdü.

Zelenskiy: NATO'nun diplomasisiyle artık ilgilenmiyorum İlginizi Çekebilir Zelenskiy: NATO’nun diplomasisiyle artık ilgilenmiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir