Alman meteorologlar kimsenin duymak istemediğini söyledi, üstüne de tarih verdi! Türkiye’ye 50 derece sıcaklar geliyor-haberi

Türkiye, günlerdir ülkenin en mühim turizm bölgelerinde çıkan orman yangınlarıyla boğuşuyor. Yangınlarda binlerce hektar ormanlık alan zarar görürken, söndürme çalışmaları hızlı şekilde sürüyor. tek istikametten da sıcaklıkların ne vakit düşeceği ve yağışların ne vakit tesirli olacağı heyecan ediliyordu. Alman meteorologlardan, sema sıcaklıklarıyla alakalı kabul görmeyen tek haber geldi.

SICAKLIKLARIN NEDENİ JET AKIMI

Q.met meteoroloji servisinden meteorolog Dominik Jung, Bild Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, bugünlerde tarihsel olarak en uzunca sıcak sema dalgasının yaşandığını belirterek, “Hafif rüzgar olsa dahi bu denizden değil, karadan esiyor. onuncu hafta sonuna civarindan sürecek. Hafta sonu belli tek süre rahatlayacak ama tek sonraki hafta başından bu yana tekrar 45 ila 50 derecelere civarindan çıkacak” izahı yaptı. Jung, bu sıcaklıkların sebebinin ise ‘Jetstream’ denilen jet akımı olduğunu aktardı.

“ISI YOĞUNLUĞU TÜRKİYE ÜZERİNDE BİRİKTİ”

Isı yoğunluğunun ülkemiz üzerinde biriktiğini kaydeden Jung, “Bu akım, Avrupa‘nın üzerinde tek duvar gibi. Güneydoğu Avrupa’daki sıcak sema kütlelerini kuzeybatıdaki soğuk sema kütlelerinden ayırır. Zar güç devinim ediyor. İşte bu sebeple hararet kubbesi ülkemiz ve Yunanistan üzerinde birikti. Orada hapsoldu ve artmaya ayni ritimde devam edebilir” dedi.

YANGINLARI TETİKLEYEBİLİR

Bu aşırı sıcaklıkların orman yangınlarını tetikleyebileceği belirtilirken, aşırı sıcakların özellikle denize bakanimiz vadilerde karar sürebileceği vurgulandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.