AKP’li vekilin danışmanı için özel restorasyon iddiası-haberi

Yaklaşık iki asır evvel Fransa’ya fındık götüren gemilerin art dönüşte getirdiği malzemelerle inşa edilen, Rumlar ile Türklerin yıllarca yaşadığı Zeytinlik mahallesi Trabzon Kültür Varlıklarını savunma Bölge heyeti Müdürlüğünce 17.05.1991 tarih ve 1029 sayılı karar ile tescillendi.

En mühim özelliği, hiçbiri diğerinin ışığına, manzarasına sema sirkülasyonuna etki etmeyecek şekilde konumlandırılmış hanelerin 80 tanesi tescillenirken, 2018 seneninde da “Zeytinlik mahallesi yol Sağlıklaştırma ve Kentsel Tasarım Projesi” isimi altında doğu Karadeniz Kalkınma Ajansının finansmanlığında Giresun İl Özel İdaresinin sahipliğini yaptığı proje ile restore edilmeye başlandı. İlk etapta 33 ev ve yol evvel yapıldıkları günkü hallerine dönüştürüldü.

İKİNCİ ETAPTA RESTORE EDİLECEK 9 haneden BİRİ VEKİL DAMADININ

Restorasyon çalışmalarının 2. bölümü ise geçen sene Eylül ayında yapılan ihalenin derhal peşinden aynı mahallede bulunan tarihi Giresun Müzesi Çevrenindeki bulunan 9 ile ayni ritimde devam ederken, evlerden birinin ak parti Giresun mebus Cemal Öztürk’ün danışmadı ve aynı zamanda 22. asama ak parti mebus Hasan Aydın’ın güveyi Emrullah Hızarcıoğlu’na ait olduğu alana çıktı.

Üstelik Hızarcıoğlu’nun evinin proje kapsamındaki alanda olmadığı ileri sürüldü. İYİ Parti Giresun İl Başkanı Abdülkadir Eroğlu, İl Özel İdaresinin bu 2. etap çalışmaları amaciyla İller Bankası’ndan hibe aldığını belirterek, “Bu ödenekle 9 adet evin dış kaplama, restorasyon ve onarımının yapılması kararlaştırılmış.

Giresun’da takriben 200 sene evvel Marsilya’dan kazançlan malzemelerle ile yapılan hanelerin restorasyon çalışmaları ayni ritimde devam ederken, İYİ Parti İl Başkanı Abdülkadir Eroğlu bölge dışında var olan tek binanın da bu kapsamda yenilendiğini ileri sürdü.

Peki bu haneler kimin? tek tanesi, mebus Cemal Öztürk’ün danışmanı ve Daha önceki ak parti mebus Hasan Aydın’ın güveyi Emrullah Hızarcıoğlu’nun Çınarlar mahallesi 117 ada tek parselde bulunan binasıdır. Bu hanesi de sonradan almıştır. Müze etrafında bulunmamasına karşın yüzlerce binanın arasından danışmanın binası seçiliyor. Özel yönetim veyahut valilik bu başka onarılacak 8 evin de kimin olduğunu açıklama etmek zorundadır. Bu damatlar ülkeye olduğu civarindan Giresun’a da zarar vermektedir” diye konuştu.

CHP SÖZLÜ Sual ÖNERGESİ VERDİ

İl genel Meclisi cumhuriyet milletçe partisi Grup Başkanvekili Mehmet Yılmaz, Zeytinlik Projesi ile alakalı sözlü Sual önergesi verdi. Projenin genel manada iyi olduğunu belirten Yılmaz, “Giresun İl Özel İdaresine İller Bankası Kaynaklı hibe ödeneği ayrılmış ve bu ödenekle 9 adet evin dış kaplama, restorasyon ve onarımının yapılması kararlaştırılmış.

Bununla alakalı de geçen sene Ekim ayında ihaleye çıkılmış ve galip gelen firmaya iş teslim edilmiştir. Şimdilerde bu proje ile alakalı çok konuşulan Bir takım konuları, İl Özel İdaremizin şeffaflığı ve hesap verebilirliği yerine sözlü Sual önergesi ile sorarak, cevaplarını idareden istiyorum. tek mebus danışmanının, yakın tarihte satın aldığı tek evin, bu projeye dahil olduğu doğru mudur? Bu mevzubahis 9 ev kimlerin ve onarılması amaciyla kim? Nasıl belirlemiştir bu evleri? için hanelerin kriteri nedir? Siyasi tek kayırma var mıdır?” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir