AKP’li vekilden AKP’li belediyeye sert eleştiri: Vicdanları yaralayan plan-haberi

AKP’li Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Cengiz Aşit’e ait Şehitlik Mahallesi’ndeki bin 823 metrekare arsayı, 161 metrekare yeşil alan ve 22 metrekare de yoldan terk yapılmasını sağlayarak yakit istasyonu kurulması amaciyla İhtiyaç duyulan var olan iki bin metrekarelik alana çıkardı.

Bu bayındır düzenlemesiyle yakit istasyonu kurulmasını sağlayacak meclis kararı, askıya çıkarıldı.

Ancak, yakit istasyonu yapılmak istenen yerin yerleşim alanına çok yakın olması ve büyüklük olarak İhtiyaç duyulan koşulları taşımaması üzerine, ‘Kişiye Özel İmar Düzenlemesi’ olduğu uygulamaya evvelki asama AKP’den belediye meclis üyesi ve reis vekilliği görevinde bulunan Bilal Tekaslan, Şanlıurfa Barosu ve Şehitlik mahallesi Muhtarı Şükrü Kılıç’ın yanı sıra, 800 semt sakini itiraz dilekçesi verdi.

VİCDANLARI YARALAYAN PLAN

Daha öne de çeşitli çıkışlarıyla konuşulan ak parti Şanlıurfa mebus Ahmet Eşref Fakıbaba, Bilal Tekatlı’nın yasamsal medya mesajına, “Bilal bey konuyu yakından takip etmekte ve size dogruluk veriyorum. Yasalara uydurulmuş olsa bile, vicdanları yaralayan tek plandır. Belediye başkanımız Sayın Zeynel Abidin Beyazgül’ün bu yanlışı düzelteceğine inanıyorum” Cevabını verdi. Tekaslan da ak parti mebus Fakıbaba’ya bu desteği amaciyla teşekkür etti.

BİR TEPKİ DE CHP’DEN

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin yakit istasyonu bayındır tadilatına tek reaksiyon de cumhuriyet milletçe partisi Şanlıurfa mebus Aziz Aydınlık’tan geldi.

Tepkisini, “Haliliye Şehitlik Mahallesi’ndeki bayındır farklığı akla da zarar, insan hayatına da zarar” şeklinde ifade eden Aydınlık, “Akla zarar bu değişiklikte bahse mevzu parsellerden biri ev alanı, ötekisi yeşil alan olarak planlı. İstasyon olarak yapılması tasarilanan bu alanın tek noktasından hanelere var olan ara Yalnızca 4-5 metre. İstenmeyen tek vaziyette insanların zarar görmesi, hayatlarını kaybetmesi muhtemel. Uyarıyorum. Bu davadan vazgeçin” dedi.

ALGI MÜHENDİSLİĞİ YAPILIYOR

Kişiye hususi bayındır tadilatı yapıldığı ileri sürülen yakit istasyonu ile alakalı yasamsal medya hesapları ve mahalli medya tarafından yapılan değerlendirmelerde ‘Sessiz kalmakla’ suçlanan ve düzenlemeyle ilişkilendirilen isimlerden ak parti İl Başkanı Abdurrahman Kırıkçı, iddiaların İmar düzenlemesi üzerinden iftira ve algı mühendisliği olduğunu öne sürerek şunları söyledi:

*Elbette ki Ak Parti olarak halkoyu bizim önceliğimizdir. bu yüzden kamuoyunun yaklaşım ve eleştirilerini dikkate alarak Büyükşehir Belediyemizden ve görevli birimlerden dosyanın hassasiyetle tekrar gözden geçirilmesini istedik.

*Bu iş ve işlemlerle alakalı karar ve görev mercii var olan Büyükşehir Belediyemiz, askıdaki İmar farklığı düzenlemesine yapılmış var olan itirazları halkoyu hassasiyetini de göz önünde bulundurarak Büyükşehir Belediye Meclisimizde tekrar değerlendirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir