Akıllı dijital teknolojileri geliştiren KOBİ’lere 1 milyon liraya kadar destek verilecek-haberi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, imalat sanayisinde dijital dönüşümün, 11’inci Kalkınma Planı ve 2021 senesi Cumhurbaşkanlığı senelik Programı’nın odak alanları arasında bulunduğunu belirtti.

Varank, “Biz de dijital teknolojiler ile verimliliğin artmasını, standartlara tam ahenk gösteren ve kaliteli ürünlerin üretilmesini ve böylelikle KOBİ’lerimizin rekabet gücünü arttırmayı hedeflerimiz arasına koyduk. Bildiğiniz benzeri içinde bulunduğumuz pandemi süreci, bütün iş yapma biçimlerimizi değiştirdi. Bu dönemde Bir hayli tertemiz kavram hayatımıza girdi. İmalat sektörü olarak baktığımızda salgın ile birlikte dijitalleşmenin tetiklendiğini görüyoruz. KOBİ’lerimiz iş süreçlerine dijitalleşmeyi entegre etmeye başladı. İmalat sanayimiz, artık dijital dönüşümün ne civarindan mühim olduğunu dahada iyi kavradı” dedi.

“3’ÜNCÜ ÇAĞRIYA ÇIKILDI”

Bakan Varank, KOSGEB olarak KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı ‘İmalat Sanayinde Dijitalleşme’ temasıyla tertemiz çağrıya çıktıklarını kaydederek, şunları kaydetti: “Bu temayla üçüncü sefer çıktığımız bu çağrımız ile tekrar akıllı dijital teknolojileri geliştiren veyahut bunları imalat süreçlerinde kullanan KOBİ’leri destekleyeceğiz. Dijital teknolojilerin türk mali üretimini ve ticarileşmesini sağlayarak kuvvetli tek dijital ekosistem oluşturmaya ayni ritimde devam edeceğiz. ‘İmalat Sanayinde Dijitalleşme’ temasıyla evvel çağrıya 2019’da çıkmıştık. Toplamda 258 KOBİ’ye 71,5 milyon liralık desteği onaylamıştık. 2020 seneninde 2. çağrıyı duyuru ettik. yükselen farkındalık ve istek doğrultusunda 396 KOBİ’mizin 158 milyon liralık destekten faydalanması istikametinde karar aldık. Bu çağrılarımızla sanayide dijitalleşme ile alakalı KOBİ’lerde farkındalık oluşturduk. İlk ikisinde olduğu benzeri bu tertemiz çağrımızda da KOBİ’lerimize 300 bin liraya civarindan art ödemesiz, 700 bin Lira civarindan art ödemeli olmak üzere toplaminda tek milyon liraya civarindan destek vereceğiz.

“BAŞVURULAR E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILABİLECEK”

Böylece türk mali ve yetkin dijital teknoloji geliştiricisi KOBİ’lerin sayısını artırmayı sürdüreceğiz. Başvuruları, 17 Mayıs’a civarindan alacağız. KOBİ’lerimiz çağrıya e-Devlet üzerinden başvurabilir. Çağrı neticelerini da temmuz ayında izahı planlıyoruz. KOSGEB, evvel iki çağrıda KOBİ’lerden gelen art dönüşleri de dikkate aldı. Akıllı dijital teknolojileri geliştiren KOBİ’lerin gereksinim duydukları en mühim kaynağın nitelikli çalisan olduğu tespitinden hareketle çalisan desteği üst limitini, 90 bin TL’den 300 bin TL’ye çıkardı. Akıllı dijital teknolojileri kendisinin iş süreçlerine adapte edecek imalatçı KOBİ’lerinin yazılım desteği limiti de 100 bin TL’den 300 bin TL’ye yükseltildi.”

“8 ALANDAKİ PROJELER DESTEKLENECEK”

Bakan Varank, ‘İmalat Sanayinde Dijitalleşme’ temalı çağrıda art ödemeli destek tutarının yüzde 50’ye civarindan var olan bölümünün ‘erken ödeme’ olarak verilebileceğini kaydederek, “KOBİ’ler çağrı kapsamında asgari 8 ay, en çok 16 ay içinde projelerini tamamlayabilecek. ‘Büyük verinin analitik yöntemlerle işlenmesi ve imalat sanayinde kullanımı’, ‘imalat sanayinde nesnelerin interneti’, ‘imalat sanayinde endüstriyel robot teknolojileri’, ‘imalat sanayinde akıllı sensör teknolojileri’, ‘yapay zekaya dayalı siber fiziki akıllı fabrika sistem ve bileşenleri’, ‘imalat sanayinde siber güvenlik’, ‘imalat sanayinde akıllı ve esnek otomasyon sistemleri’ ve ‘imalat sanayinde sanal gerçeklik/artırılmış gerçeklik’ başlıklarında 8 alandaki projeler desteklenecek” dedi.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı / Şaduman UNUTMAZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir