Akdeniz foklarının barınma alanında yapılan beton iskeleye tepki-haberi

Muğla’nın Bodrum kazasinda Bodrum Belediyesi Fen ve İmar İşleri Müdürlüğü tarafından altı aydır yapılan denetimlerde tek istikametten kaçak iskeleler yıkılıp kaldırılırken Yalıkavak mahallesi Küdür Koyu’nda lüks tek otelin (MGalery The Bodrum Hotel) denizin içerisine demir kazıklar çakıp beton dökerek 60 metrelik tertemiz tek iskele yapmaya başlaması çevrede yaşayanların  ve aktivistlerin tepkisine neden oldu.

 

KAÇAK İSKELELER KALDIRILIRKEN YENİSİ YAPILIYOR

Küdür koyunda yaşayan evli ve iki tek bebek babası harita mühendisi Evrim Deniz “Bu nasıl tek zihniyet, nasıl tek arsızlıktır, beton dökmedik, iskele çekilmedik, işgal edilmedik kıyı bırakmadılar. tek istikametten kanunlar destur vermezken tek istikametten bunlar gözgöre göre hemide sahili kapatıyorlar ayni vakitte da tertemiz kaçak iskeleler yapıyorlar. Mahalleli olarak BİMER ve CİMER ile Bodrum Belediyesi’ne İhtiyaç duyulan şikayetlerimizi yaptık” diye konuştu. Deniz, Muğla Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün 3621 sayılı kıyı yasasi ve kıyı kanununun uygulanmasına değin yönetmelikle kazançlan tertemiz yenilemeler kapsamında kaçak iskelelere kesilen karar ve yıkım kararlarının bu otelleri durduramadığını söyledi.

KIYI yasasi İHLAL EDİLMİŞ DURUMDA

MUÇEP Bodrum eş sözcüsü Mir Bahattin Demir ise SÖZCÜ’ye yaptığı izahta  otelin kıyı düzen etme çalışmaları kapsamında kıyı yasasi da ihlal edilmiş vaziyette olduğunu belirterek  “Kıyı süresince beton dökülmüş ve minik duvar inşa edilmiş. Oysa kıyı Yasaya göre, kıyı kıyı çizgisinde rastgele tek yapı inşa etmek veyahut tek müdahalede bulunmak yasak” diye konuştu.

AKDENİZ FOKLARININ BARINMA ALANINA DENİZE BETON DÖKEREK EKOSİSTEMEDE zarar VERİYORLAR

Demir “Burası aynı zamanda savunma altında bulunan Akdeniz fokları ile poseidon çayırlarının bulunduğu alan. Denize beton dökmek demek doğal balansı altüst etmek demektir. Bakın Bodrum’da kaçak iskelelere karşı yıkım başlatılmış durumda. Belediye  dahi kendisinin yasal iskelesini yıktırdı. ‘Deniz kirlenmesin, vatandaşlar denize huzurlu girsin’ diye çalışmalar yapılıyorken başka istikametten bunun benzeri tek rezalet ile karşılaşıyoruz. Bu iskele mevzuata aykırıdır. Mevzuat kayalık yerlerde ama iskeleye destur veriyor. doğal destur verilen iskele içinde beton kullanımına onay verilmez. Bu beton dökme olayı deniz eko sistemine zarar veriyor. Ayrı olarak iskele kıyı Yasaya da aykırıdır. kıyı yasasi açık hükümleri vardır. Bu iskelenin derhal kaldırılması sağlanmalıdır. Burada halk yararı da mevzubahis değildir. bu yüzden otel ile alakalı her biçimde yasal şikayeti ve girişi yapmaya başladık” dedi.

Bu arada SÖZCÜ muhabirinin eriştiği MGalery The Bodrum Oteli yöneticileri İzah uygulamak istemediklerini belirttiler.

Alanya'da teknecilerin 'çöken iskele' isyanı İlginizi Çekebilir Alanya’da teknecilerin ‘çöken iskele’ isyanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir