AK Parti Sözcüsü Çelik’ten Macron’un Diyanet’le ilgili sözlerine tepki-haberi

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ülkemiz ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nı amaç alan izahlarına reaksiyon gösterdi.

Çelik Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanımızın Fransa Cumhurbaşkanı ile nihayet görüşmesinde ikili ilişkilerde müspet gündeme odaklanmak noktasında tek kararlılık laf konusuydu. ama Ne yazık ki Macron’un nihayet beyanatları ile bu çizginin dışına çıktığını görüyoruz” dedi.

Çelik “Macron’un Türkiye’yi, Diyanet kurumumuzu ve Türk toplumunu temsil eden dernekleri amaç alması onay edilemez” ifadesini kullandı.

Macron’un “Fransa Cumhuriyet değerleri”ne referans vererek Türk toplumunu ve Müslümanları amaç aldığını belirten Çelik, demokrasinin, Avrupa vatandaşlarının hür tek şekilde dernek kurabilme ve siyasal, yasamsal faaliyette bulunabilmelerine saygı duymayı gerektirdiğini söyledi.

MACRON NE DEMİŞTİ?

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi kapsamında düzen ettiği medya toplantısında Türkiye’nin Fransa’da düzen edecek seçimlere müdahale edeceği iddiasını yineleyerek, “Fransa’nın propaganda organı yok. Fransa, yabancı ülkelerde etkinlik gösteren veyahut yabancı ülkede seçimlere Fransa yerine katılan dernekleri, dini yapıları finanse etmez” demişti

Birkaç vakit evvel yayımlanan röportajında ülkemiz ile alakalı söylediklerinin rasat olduğunu belirten Macron, “Bugün Avrupa kıtasında, aralarında Diyanet’in de bulunduğu, Türkiye’nin resmi propaganda uzuvları tarafından harekete geçirilen cemiyet örgütleri, yerleşik gruplar, siyasi gruplar var. Bunlar biliniyor ve tanınıyor. bazı vakit seçimlerimize karışıyorlar, başka vakitlerde derneklerin finansmanına karışırlar. Bunu nihayet vakitlerde tekrar gördük” diye konuşmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir