AK Parti çalışmaları hızlandırdı! Kripto paralar için düzenleme geliyor-haberi

İktidar partisi, kripto para sisteminin içinde var olan şirketlerin denetim ve denetimlerinin sağlanması, yatırımcıların mağdur edilmesi ve kara kazanç aklanmasının önlenmesi amaciyla yapılan çalışmalara hız verdi. Kripto kazanç işini yapan aracı şirketlerle alakalı yapılacak düzen etme ile alakalı partide geniş kapsamı geniş tek toplantı yapıldı.

ÖZEL TOPLANTI

AK Parti ahenk gösteren ücret İşler Başkanlığı’nda yapılan toplantıya, konunun uzmanı bürokratlarla, milletvekilleri katıldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın koordinasyonunda yapılan çalışmalar değerlendirildi. alinan bilgiye göre, öncelikle, emelin bu alana kısıtlamalar getirmek değil, kaideler koymak olduğu ifade edildi. Kripto kazanç idarenini üstlenen aracı müesseselerin denetimi, kayıt ve analiz mekanizmasının nasıl işlemesi gerektiğine ait öneriler değerlendirildi. Uygulamanın başlamasından derhal ardindan sistemdeki şirketlere süre verilerek, kurulan asagi yapıya ahenk sağlamaları istenecek.

ÖNERİLER TARTIŞILDI

Hürriyet’te bulunan habere göre, toplantıda, aracı kurumlara kapital koşulu konulması, kuşkulu görülen meblağlar ile alakalı MASAK’ın devreye girmesi benzeri tavsiyelerde bulunuldu. Yasakçı tek anlayış olmadan, yatırımcıların mağdur edilmesinin önlenmesi, aracı kuruluş sahiplerinde belli kriterler aranması, güvelik soruşturmaları, suistimaller amaciyla tek Güvence gösterilmesi benzeri önerilere sıcak bakıldı. Siyasiler, bu aracı müesseselerin bankalara tatbik edilen kaidelere eş kaidelere uymasını istediler.

SEÇENEKLER NETLEŞTİ

Çalışmada, kripto varlık şirketlerinin SPK gözetiminde etkinlik göstermesi, tertemiz kurulan şirketler amaciyla lisans ve minimum kapital koşulu getirilmesi, hemide şirketler amaciyla teknik yeterlilik, ayni vakitte da bu kurumlarda çalışanlar amaciyla hususi şartlar aranması, BDDK’ın da rekabetin korunmasına ait gözetim mekanizmasını oluşturması planlanıyor. Bu şirketlerin vergilendirilmesiyle alakalı de seçenekler tartışılıyor. Sistemin stopaj alınması şeklinde kurgulanması tartışılıyor.

ÖNCELİKLİ YASALAŞTIRMA

Bazı aracı şirketlerle alakalı olarak yaşanan mevzunun ardından, kripto varlıklarla alakalı ortada Bankası aciliyetli tek düzen etme yapmış, Mali Suçları Araştırma Kurulu’na bu platformları denetleme yetkisi verilmişti. yasal düzenlemenin TBMM’nin temmuz ayının 2. yarısında tasarilanan tatilinden evvel yapılması da değerlendiriliyor. nihayet hafta, aciliyetli ve öncelikli maddelerden oluşan tertemiz tek torba teklifin meclis gündemine geleceği ve düzenlemenin bu kapsamda ele alınabileceği belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir