Afyonkarahisar’da panik devam ediyor! Enerji santralindeki yangın 80 bin metrekarelik alana yayıldı-haberi

Yangın, Çay kazasinda bulunan hususi tek şirkete ait biyokütle yakıtlı enerji santralinde alana geldi. Aksam saatlerinde tesisin cüruf diye adlandırılan ve derhal hemen tamamı ağaç köklerinden oluşan açık deposunda çıkan yangına evvel başta tesis çalışanları müdahale ederken, rüzgarın da tesiri ile yangın tek anda büyüdü. 80 bin metrekarelik alanda süre gelen yangının başka alanlara sıçramasının önü kesilirken, alevler yoğun uğraşlara karşın hali hazırda denetim altına alınamadı.

“RÜZGAR YANGININ YAYILIM HIZINI ARTIRDI”

Yangının derhal peşinden olay adina gelen ve incelemelerde bulunarak itfaiye ekiplerinin koordinesine destek var olan Çay Belediye Başkanı Hüseyin Atlı, “Katı atıklardan, ağaç kökleri, mısır sapları, Başka bir deyişle yanıcı bitkisel atıklardan enerji üreten hatri sayilir büyüklükte tek tesis. takriben 18.00 sıralarında üç numaralı sahada yangın ayrım ediliyor. İlk evvel Çay Belediyesi itfaiye ekipleri dolaysiz müdahale ediyor. Santralin kendisinin personeli müdahale etmekte yangına. Rüzgarın çok şiddetli olması hasebiyle ve var alanda çok yanıcı ürünlerin olması hasebiyle yangın hızlı şekilde ilerledi. takriben 15 itfaiye aracı, 10 iş makinesiyle müdahale ediliyor ama üç numaralı sahada rastgele tek şey kurtarılamadı. Ürünlerin tamamı yandı” dedi.

“İLERLEMESİ ENGELLENDİ, ama Tamamiyle denetim ALTINA ALINAMADI”

Yangının ilerlemesinin durdurulduğunu ama hali hazırda denetim altına alınamadığını belirten reis Atlı açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“2 numaralı alana alevlerin yükselmesi hasebiyle yangın atladı. Şimdi arkadaşlar bu sahanın ilerlemesini engelliyorlar. Yangının ilerlemesi engellendi ama Tamamiyle denetim altına alınmış değil. tek sevindiğimiz mevzu rastgele tek can kaybının olmaması. İnşallah hiçbir kimsenin canına tek şey olmadan yangın söndürülmüş olur. Biz de yangının başındayız. bütün ekiplerimizin koordinasyonunu sağlıyoruz. denetim altına almaya çalışıyoruz.”

“TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK SANTRALİ”

Yangının santralin olduğu alana sıçramamasının ve rastgele tek can kaybının yaşanmamasının yüreklere su serptiğini ifade eden reis Atlı, “Yaklaşık 80 bin metrekare alandaki bütün alan yandı. üç numaralı sahadaki ürünlerin tamamı yanmış durumda. iki numaralı alana da atladı ama arkadaşlar denetim altına aldı. Burada takriben üç adet hatri sayilir büyüklükte alan var. üç numaralı sahada çıktı bu yangın. iki numaralı alana da atladı. Santralin bulunduğu alanda yangın yok. takriben 120 çalışanı var olan ülkemiz genelinde de hatri sayilir büyüklükte santraldir” diye konuştu.

Bioenerji santrali nedir? Bioenerji nedir?

Bioenerji santrali nedir? Bioenerji nedir?

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir