Afrika’dan gelen toz taşınımı için profesörden önemli uyarı: Bugün ve yarın dışarı çıkmayın-haberi

Afrika’dan gelen toz taşınımı amaciyla günlerdir arka arda uyarılar yapılıyor. Prof. Dr. Orhan Şen, tozların solunum yoluyla alınması vaziyetinde sağlık açısından menfi etkilerinin olacağını belirterek aciliyetli işi olmayanların tek sonraki iki vakit dışarı çıkmaması gerektiğini söyledi.

İşte Prof. Dr. Orhan Şen’in açıklamaları:

“Endişe edecek tek durum var doğal ki. Her sıra dışı olayın doğaya tesiri oluyor. Türkiye’ye de bahar aylarında geliyor vakit zaman. Ege Bölgesi’nde çok fazla toz var bugün. İstanbul’da esasında öylesine çok değil ama bunun için karşın arabalarımızın üstü çamurluydu.

“CİĞERLERİMİZDE TAHRİBAT YAPABİLİR”

İnsan nefes alırken 5 mikrometrelik partikülleri burnunda tutabiliyor. Burun ve ağız yoluyla ciğerlerimize civarindan gidebiliyor. Demir de var bu tozun içinde. nefes yoluyla alırsak bunu ciğerlerimizde tahribat yapabilir. Astım, KOAH hastalarından kalp hastalarına civarindan etkileyebiliyor. Mantar ve bakterileri de ciğerlerimize civarindan sokabiliyor.

“İŞİNİZ YOKSA DIŞARI ÇIKMAYIN”

Tam tek hastalık havasındayız. bu erken ve yarın işiniz yoksa dışarı çıkmayın. sema alamayacaksınız çünkü, maske de çok fazla işe yaramıyor. Batı’da yarın sabaha civarindan ayni ritimde devam ediyor. Anadolu’da, İç Anadolu ve Doğu’da yarın akşama civarindan ayni ritimde devam edecek. nefes yolumuzla bu tozu almıyorsak tek sıkıntı yok. Solunum yoluyla almamamız lazım. ülkemiz olarak söylüyorum aciliyetli tek işimiz yoksa dışarı çıkmayalım. hanede pencerelerden içeri girebilir o açıdan Haneye de dikkat etmek lazım.

“KUVVETLİ YAĞIŞLAR VAR”

Bugün Marmara’da yağış var, Ege Bölgesi ve Trakya’da kuvvetli yağışlar var. İstanbul’a da kuvvetli yağışlar gelebilir akşam üstü. Sıcaklıklar hafta sonuna doğru 20 dereceye civarindan çıkacak. Nisan yağmurları ayni ritimde devam etmekte ama sıcaklıklar düşük değil. Ege’de kuvvetli rüzgarlar da var, fırtınaya civarindan çıkabilir. Buralarda da lodos istikametinde fırtına olabilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir