Afganistan’da 5 kenti ele geçiren Taliban, hapishanelerde bulunan tüm suçluları serbest bırakmaya başladı-haberi

Afganistan’da Taliban güçleri, hükümet güçleriyle şiddetli çatışmalar sonrası ülkenin kuzeyindeki mühim kentlerden Kunduz, Sar-i Pul ve Talukan’ı ele geçirdi. böylelikle Cuma gününden bu yana beş il başkenti Taliban güçleri tarafından alınmış oldu.

ATEŞKES ile alakalı BİR ANLAŞMA YOK

Binaların ve dükkanların alevler içinde kaldığı Kunduz şehrinde karmasa yaşandığı ve kent merkezine Taliban bayrağının çekildiği bildiriliyor. Öte istikametten Taliban ise hükümetle mütareke ile alakalı tek anlaşma olmadığını söyledi.

TALİBAN HAPİSHANELERDEKİ SUÇLULARI DA hür BIRAKIYOR

Afganistan’daki ilerleyişine hız kesmeden süre gelen Taliban’ın ülkedeki hakimiyetine ait yasamsal medyada da çok sayıda video paylaşılırken, bölgeden gelen nihayet görüntülerde Taliban’ın ele geçirdiği şehirlerdeki hapishanelerde bulunan bütün suçluları hür bıraktığı da yer alıyor.

Milyonlarca paylaşım alan videoda, hapishanelerden tahliye edilen çok sayıda suçlunun eşyalarıyla birlikte kalabalıklar seklinde devinim ettikleri görülüyor.

ABD VE İNGİLTERE’DEN VATANDAŞLARINA “ÜLKEYİ TERK EDİN” ÇAĞRISI

Öte istikametten ülkede şiddet olaylarının artması ve Taliban’ın ilerleyişi hasebiyle AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve İngiltere‘nin Kabil Büyükelçilikleri de Afganistan’daki vatandaşlarına derhal ülkeyi terk etmeleri çağrısında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.