ABD’nin eski Savunma Bakanı Donald Rumsfeld 88 yaşında öldü-haberi

Afganistan ile Irak‘ın işgalinde mühim oyun oynayan Daha önceki AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ müdafaa Bakanı Donald Rumsfeld‘in seksensekiz yaşında hayatını kaybettiği bildirildi. Rumsfeld’in ailesince yapılan yazılı açıklamada, Daha önceki Bakanın New Mexico’daki evinde öldüğü belirtildi.

“TARİH ONU BAŞARILARIYLA HATIRLAYACAK”

Açıklamada, “Tarih onu 60 senelik halk hizmetinde fevkalade başarılarıyla hatırlayacaktır ama onu en iyi tanıyanlar ve bundan dolayı da hayatı sonsuza civarindan değişenler eşi Joyce’a, ailesi ve arkadaşlarına var olan koşulsuz sevgisi ve ülkesine adadığı hayatındaki dürüstlüğü ile hatırlayacaktır” ifadesine yer verildi.

DONALD RUMSFELD KİMDİR?

Rumsfeld, reis Gerald Ford döneminde 1975-1977 yılları arasında müdafaa Bakanlığı yapmıştı. Kongre üyeliği ve ABD’nin NATO devamlı Temsilciliği görevlerinde de bulunan Rumsfeld’in hususi sektör ve halk kariyerindeki en ağırbaşlı asama ise George W. Bush’un başkanlığında 2001-2006 yılları arasında müdafaa Bakanlığı yaptığı dönemdi.11 Eylül saldırıları esnasında bakanlık görevinde bulunan Rumsfeld, dahada ardindan Afganistan ve Irak’ın işgallerinde nihayet derece ağırbaşlı oyun oynadı. Saldırılardan derhal sonra, El kaide adina Irak’a harp açma fikrini alana atan ad Rumsfeld’di ama dönemin ortada Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Tommy Franks’ın El Kaide’nin Afganistan’da yuvalandığı ve savaşa oradan başlanması gerektiğine baz alinarak brifinginden ardindan olayların seyri değişmiş ve gözler Afganistan’a dönmüştü. Rumsfeld, dahada ardindan Irak’ta kitle imha silahları bulunduğu iddiasını alana atmış ve bu ülkenin de işgaline taban hazırlayan fitili ateşlemişti.

Kaynak: Anadolu ajansı / Kasım İleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.