ABD’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan için yaptığı skandal açıklamaya AK Parti’den tepki: Mantıksız bir yaklaşımdır-haberi

İsrail’in Filistin topraklarını işgal etmesi ve suçsuz insanları öldürmesine her fırsatta reaksiyonunu ifade eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 17 Mayıs’ta bakanlar heyeti toplantısının derhal peşinden düzen ettiği medya toplantısında da bu konuya değindi. Erdoğan açıklamasında, “ABD’nin ve onu izleyen ülkelerin 2017 nihayetinde Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak duyuru etmeleri, bu katil devletin kan dökme iştahını artırmıştır” ifadelerini kullanmıştı. Cumhurbaşkanı Ayrı olarak İsrail’le silah anlaşması yaptığını söylediği AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Joe Biden’a reaksiyon göstermişti.

“FİLİSTİN TOPRAKLARI KANLA YIKANIYOR, SİZ DE DESTEK VERİYORSUNUZ”

Biden’ı Filistin ile alakalı İsrail’in yanında durmakla tenkit eden Erdoğan, “Biz bu konularda dahada çok duramayız, bunu söylemeye bizi mecburi ettiniz” diyerek şunları söylemişti: “Biden’ın İsrail’e silah onayıyla alakalı imzasını gördük. 850 bin silah onayı. Lafa geldiğinde silahsızlanma, vesaire, bunları konuşuyorlar. Sayın Biden, sözde Ermeni soykırımında Ermenilerin yanında yer aldın. Şimdi de ağırbaşlı manada orantısız tek saldırıyla Gazze’ye saldıran ve surat binlerce insanın şahadetine vesile var olan bu olayda da siz kanlı ellerinizle tek tarih yazıyorsunuz. Filistin toprakları kanla yıkanıyor, siz de bunun için destek veriyorsunuz.”

ERDOĞAN’I KINADILAR

Bu izahlar sonrasında AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price tarafından yapılan resmi açıklamada, Erdoğan’ın sözlerinin kınanmaya kıymet nitelikte olduğu belirtilerek, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ve başka Türk liderleri şiddeti dahada çok kışkırtabilecek sözlerden kaçınmaya çağırıyoruz” denildi. Türkiye’ye, İsrail ile Filistin arasındaki çatışmayı bittirmek amaciyla ABD’ye katılması çağrısının yapıldığı izahta şu ifadeler yer aldı: “Antisemitist dilin hiçbir yerde yeri yok. ABD, bütün biçimleriyle antisemitizmle ugras etme ile alakalı kararlığa sahip. Antisemitizme sıklıkla eşlik eden, şiddeti ve antisemitizmi destekleyen riskli yalanları da ciddiye alıyoruz. Yalanlara Her vakit gerçeklerle karşı koymalı ve nefret suçlarına adaletle cevap vermeliyiz.”

ÇELİK: MANTIKSIZ VE DOĞRU OLMAYAN BİR YAKLAŞIMDIR

Bu gelişmenin üstüne AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik tek İzah yayınlayarak ABD’ye çok kati çıkıştı. Çelik’in açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Holokost” felaketinin bizim dönemimizde müfredata girmiş olması dahi başlı başına Sayın Cumhurbaşkanımızın ve partimizin “anti-semitizm”e karşı olduğunun kuvvetli tek göstergesidir.

Cumhurbaşkanımızın Filistinlileri katledenlere karşı olmasının Yahudi karşıtlığı olmadığını açıklama etme gereği dahi duymuyoruz. Ama Filistinlileri katledenlere karşı çıkmayı anti-semitizm olarak yaftalayanların Filistin düşmanı olmadıklarını açıklama etmeleri gerekir. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Dışişleri Bakanlığı’nın Sn. Cumhurbaşkanımızı amaç almasını şiddetle kınıyoruz. Cumhurbaşkanımızı anti-semitizmle suçlamak mantıksız ve doğru olmayan tek yaklaşımdır. Bu Cumhurbaşkanımız ile alakalı söylenmiş tek yalandır.

“ELEŞTİRENLERİN asil KENDİ GÖRÜŞLERİNDEN VAZGEÇMELERİ GEREKİYOR”

Filistinli çocukların katledilmesine “İsrail’in kendisini savunma” hakkı diyerek destek veren AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ sözcüleri, çatışmayı sonlandırma çabalarından laf ederek Cumhurbaşkanımızı kendisinin görüşlerine katılmaya çağrı ediyor… Dünyanın yüreği var olan yurttaslar bütün ülkelerin başkentlerinde Cumhurbaşkanımızın görüşleriyle aynı şekilde İsrail zulmünü protesto ediyor. Cumhurbaşkanımızı eleştirenlerin asıl kendisinin görüşlerinden vazgeçmeleri gerekiyor.”

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.