ABD Uzay Kuvvetleri Komutanlığı: Çin’in 22 tonluk roketi 8 Mayıs’ta Dünya’ya düşecek-haberi

Çin’e ait Long March 5B tipi roketin kontrolden çıkması, dünyayı alarma geçirdi. Pentagon sözcülerinden Mice Howard, roketin 8 Mayıs’ta yeryüzüne inmesini beklediklerini ve roketin güzergahının ABD feza Kuvvetlerince takip edildiğini kaydetti.

“DÜNYANIN HANGİ NOKTASINA DÜŞECEĞİ BİLİNMİYOR”

Howard, şu anda roketin kalıntılarının net dünyanın hangi noktasına düşeceğini bilmediklerini belirtirken, bunun, roketin dünyaya inmesine saatler kala olasılık edilebileceğini ifade etti.

UZMANLAR: üç kent RİSK ALTINDA, ÇOK SAYIDA İNSAN ÖLEBİLİR

Çin, geçtiğimiz hafta kendisinin feza istasyonlarının parçalarını fırlatma emeliyle bu roketi kullanmıştı. Roket kontrolden çıktıktan ardindan parçaların tek bölümünün atmosferde yandığı ifade edilirken, 22 tonluk roketin Bir takım parçalarının ise yerleşim alanlarına düşmesinden ve çok sayıda insanın ölmesinden kaygı ediliyor. uzman olanlar New York, Madrid ve Pekin benzeri sehirlerin ise riziko altında olduğunun altını çiziyor.

2024’TEN ardindan UZAYDAKİ tek İSTASYON OLACAK

Çin bu roketi yörüngede inşasına başladığı feza istasyonu projesi kapsamında ateşlemişti. Uzayda halihazırda ABD, Kanada, Japonya, Rusya ve Avrupa ülkelerinin birlikte çalıştığı beynelmilel feza İstasyonu bulunuyor.

Ancak beynelmilel feza İstasyonu’nun görevi 2024’te sona erecek. Çin feza İstasyonu 2024’ten ardindan yörüngedeki tek feza istasyonu olacak.

Bir çekirdek modül, iki laboratuvar modülü ve tek feza teleskobundan oluşacak istasyon tamamlandığında Rusya’nın artık faal olmayan Mir feza İstasyonu ile takriben aynı boyutlarda olacak.

“Tienhı” modülünün ardından, “Vıntien” (Gökleri Aramak) ve “Mıngtien” (Gökleri Düşlemek) isimlerini taşıyan laboratuvar modülleri 2022’de uzaya yollanacak.

Ana iskeletin oluşmasının ardından, sonraki senelerde “Şüntiyen” (Gökleri Dolaşmak) isimli feza teleskobu ayrı tek modül olarak istasyona eklenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir