ABD, Rusya’nın savaş suçlarını ortaya çıkarmak için harekete geçti-haberi

ABD Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’da Rusya tarafından işlenen harp suçları ve başka vahşetlere ait İspatları alana çıkarmak, analiz etmek ve geniş çapta erişilebilir halde paylaşılmak üzere tertemiz tek programın başlatıldığını duyurdu. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “Program, reis Putin’in gaddar savaşı esnasında Rus güçlerinin eylemlerine ait açık kaynaklı kanıtların belgelenmesini, doğrulanmasını ve dağılmasını kapsıyor” denildi.

“Çatışma Gözlemevi” olarak adlandırılan programla, var verilerin çevrimiçi tek platform aracılığıyla herkese açık olarak paylaşılacağını belirten Bakanlık, “Uydu görüntüleri ve yasamsal medya aracılığıyla paylaşılan veriler de dahil olmak üzere, var veriler kamuya açık ve ticari olarak ve beynelmilel yasal standartlarla tutarlı olarak, hesap verebilirlik mekanizmalarında kullanılmak üzere analiz edilecek ve korunacaktır” ifadelerine yer verdi.

Bakanlık, “Çatışma Gözlemevi, reis Putin’in evvelce tasarlanmış, haksız ve sebepsiz savaşına cevap olarak ülkelerini ve özgürlüklerini cesaretle müdafaa eden Ukrayna halkına ABD’nin kararlı desteğinin tek başka göstergesidir” dedi.

Dışişleri Bakanlığı Ayrı olarak programın “uygun yargı yetkileri altında, gelecekteki medeni ve cezai yasal süreçler amaciyla sıkı gözetim zinciri prosedürlerinin sürdürülmesini içerdiğini” de belirterek, programın tek bilgi sistemleri şirketi var olan Esri ve Yale Üniversitesi İnsani Araştırma Laboratuvarı ve PlanetScape Ai ile tek işbirliğinde yapıldığını belirtti.

RAPORLAR PROGRAMIN İNTERNET SİTESİNDE YAYINLANACAK

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price düzen ettiği medya toplantısında, “Bugün Ukrayna amaciyla tertemiz tek çatışma gözlemevi başlattık. Program, insan hakları ihlalleri ve sivil altyapıya değin zararlara ait bilgi kaynaklarını ve İspatları yakalayacak, analiz edecek ve kamuya açık vaziyete getirecektir. Raporlar programın internet sitesinde yayınlanacaktır” dedi.

“ADALETİN YERİNİ BULDUĞUNU GÖRMEYE KARARLIYIZ”

“Çatışma gözlemevi tarafından tek araya toplanan bilgiler, dünyanın Rus güçlerinin Ukraynalılara karşı gaddar eylemlerini görmesi amaciyla tek kaynak olacak ve vahşete ziya tutacak” ifadelerini kullanan Price, “Rusya’nın dezenformasyon kampanyalarını çürütmek, bizim ve ortaklarımızın hesap verebilirlik mekanizmalarını genişletmek amaciyla bilgi ve kaynak sağlayacaktır. Ne civarindan uzunca sürerse sürsün, adaletin yerini bulduğunu görmeye kararlıyız” dedi.

Uluslararası karar Mahkemesi, Ukrayna'ya tahkikat ekibi gönderdi İlginizi Çekebilir Uluslararası karar Mahkemesi, Ukrayna’ya tahkikat ekibi gönderdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir