ABD ordusu kullanıyordu, şimdi Raif Kara’nın koleksiyonunda-haberi

Küçük yaşlarından bu yana Daha önceki eşyalara alaka duyan gramofon ve plak koleksiyoncusu Raif Kara, 20’li yaşlarının başından bu yana biriktirdiği gramofon ve taş plakları kendisinin müzesinde muhafaza ediyor.

Kara, şu anda 165 gramofon ve 6 binin üzerinde taş plak ile ağırbaşlı tek koleksiyona sahip.

İÇLERİNDE MICHAEL JACKSON’IN ALTIN PLAĞI DA VAR

Zeki Müren’den Müzeyyen Senar’a, Neşet Ertaş’tan Safiye Ayla’ya civarindan 1965 senesi öncesi sanatçılarının taş plaklarına sahip var olan Kara’nın koleksiyonunda bal mumu plakları ve Michael Jackson, Madonna, Elvis Presley, Pink Floyd ve Erick Clapton’ın altın plağı da bulunuyor.

BİR İNSANIN SAÇ TELİNDEN dahada İNCE…

Koleksiyonun en mühim parçalarından var olan tel kaydedici ise görenlerin alakasını çekiyor. dört kilometre uzunluğunda var olan tel kaydedici, tek insanın saç telinden dahada ince ve iki saatlik ses kaydedebilmeye imkan sağlıyor.

Tel kaydediciyi 1940’lı senelerde AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ordusunun kullandığını belirtiyor.

“KULLANIŞLI OLMADIĞI İÇİN KAYBOLDU”

Kara, “Tel kaydedici 1927 seneninde AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ordusunun kendisinin içinde haberleşmek amaciyla ürettiği teknoloji. dahada sonradan ticarileşmiş ama çok popüler olamadan yok olmuş. tek insan saçı 27 mikronken burada kullanılan tel 25 mikron boyutunda. Başka bir deyişle saç telinden dahada ince. Cihazın popüler olamamasının nedeni tel çok ince olduğundan dolayı durdurup oynatmalarda tel kopuyor. O nedenle kullanışlı olmadığı amaciyla popüler olamadan kayboluyor. Ama benim müzemde yer buldu, çünkü ses tarihinde tek asama de olsa yer işgal etmiş” dedi. (İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir