ABD istihbaratından çarpıcı rapor: Wuhan Viroloji Enstitüsü’nde görevli 3 kişinin Kasım 2019’da hastalandığı ortaya çıktı-haberi

Dünya çapında 167 milyondan çok insana bulaşan ve üç milyondan çok insanın ölümüne neden var olan koronavirüs salgınının nereden çıktığı hali hazırda belirsizliğini koruyor. Pekin idaresi salgının alana çıkmasında kendilerinin hiçbir tesiri olmadığını öne sürerken, başta ABD olmak üzere Bir hayli batı ülkesi ise Çin’in Wuhan‘daki laboratuvarında yaptığı deneyler neticeninde bu virüsün alana çıkıp dağıldığını argüman ediyor.

İSTİHBARAT RAPORUNU PAYLAŞTILAR

Dünya sağlık Örgütü’nün Çin’de yaptığı incelemelerde de çelişkili neticeler ve izahlar gelirken, ABD’nin hatırlı gazetelerinden Wall Street Journal, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Dışişleri Bakanlığı’nın hazırladığı kapsamı geniş tek istihbarat raporunu okurlarıyla paylaştı.

“COVID-19 BELİRTİLERİ GÖSTERDİLER”

Trump döneminin nihayet günlerinde hazırlanan raporda, salgının başladığı Wuhan’daki Wuhan Viroloji Enstitüsü’nde görevli üç bilim insanının Kasım 2019’da yakın vakitlerde fenalaşarak hastanede rehabilitasyon altına alındığı alana çıktı. Raporda, “2019 yılının güzünde Bir takım araştırmacılar hemide Covid-19 ayni vakitte da mevsimsel grip belirtileri gösterdi ve hasta kisi oldu” ifadesi yer aldı.

Dünya sağlık Örgütü’nün Covid-19’un çıkış noktasıyla alakalı incelemesini tartışmaya hazırlandığı günlerde evvel kez ABD’nin hazırladığı raporda, hastalanan bilim insanı sayısı, hastalıklarının vaziyeti ve hastalandıkları asama alana çıktı. Wall Street Journal’a konuşan ve raporun içeriğini dahi tek kişi bu verilerin “uluslararası tek partner” tarafından verildiğini söyleyerek, “Fakat bu verilerin tekrar incelenmesi gerekiyor” dedi.

“TEK EKSİK BİLGİ İNSANLARIN neden HASTALANDIĞI”

Gazeteye konuşan tek başka görevli ise, “Bu veriler değişik kaynaklardan geldi ve her birinde çok ince detaylar var. Tarih konusu belli, hastalananlar belli. Burada tek yoksun bilgi, insanların neden hastalandığı” ifadesini kullandı.

Çin’in resmi bilgilerine göre salgın evvel olarak Wuhan şehrinde başladı. Pekin yönetimi, Wuhan’daki evvel koronavirüs vakasının 8 Aralık 2019’da görüldüğünü açıkladı. Wuhan Enstitüsü, olmamış verileri, giriş-çıkış verilerini ve salgının çıkmasına kapı araladığı olasılık edilen yarasalar ile alakalı kapsamı geniş verileri Daha vermedi.

“ABD LABORATUVARDAKİ SIZINTI TEORİSİNİ ABARTIYOR”

Bu rapora, Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan tek cevap geldi. Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “ABD, laboratuvardaki sızıntı teorisini abartıyor. emelleri Sahiden salgının kaynağını mı bulmak yoksa dikkati başka tek yere mi yönlendirmek?” dedi.

ABD ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü ise, “Covid-19 salgınının evvel günleriyle alakalı çok ağırbaşlı sorularımız olmaya ayni ritimde devam ediyor, özellikle salgının Çin’deki çıkış noktası hakkında” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.