ABD Dışişleri Bakanlığı: Erdoğan’ın antisemitist söylemlerini şiddetle kınıyoruz-haberi

İsrail’in Filsitin topraklarını işgal etmesi ve suçsuz insanları öldürmesine her fırsatta reaksiyonunu ifade eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 17 Mayıs’ta bakanlar heyeti toplantısının derhal peşinden düzen ettiği medya toplantısında da bu konuya değindi. Erdoğan açıklamasında, “ABD’nin ve onu izleyen ülkelerin 2017 nihayetinde Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak duyuru etmeleri, bu katil devletin kan dökme iştahını artırmıştır” ifadelerini kullanmıştı. Cumhurbaşkanı Ayrı olarak İsrail’le silah anlaşması yaptığını söylediği AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Joe Biden’a reaksiyon göstermişti.

“FİLİSTİN TOPRAKLARI KANLA YIKANIYOR, SİZ DE DESTEK VERİYORSUNUZ”

Biden’ı Filistin ile alakalı İsrail’in yanında durmakla tenkit eden Erdoğan, “Biz bu konularda dahada çok duramayız, bunu söylemeye bizi mecburi ettiniz” diyerek şunları söylemişti: “Biden’ın İsrail’e silah onayıyla alakalı imzasını gördük. 850 bin silah onayı. Lafa geldiğinde silahsızlanma, vesaire, bunları konuşuyorlar. Sayın Biden, sözde Ermeni soykırımında Ermenilerin yanında yer aldın. Şimdi de ağırbaşlı manada orantısız tek saldırıyla Gazze’ye saldıran ve surat binlerce insanın şahadetine vesile var olan bu olayda da siz kanlı ellerinizle tek tarih yazıyorsunuz. Filistin toprakları kanla yıkanıyor, siz de bunun için destek veriyorsunuz.”

ERDOĞAN’I KINADILAR

Bu izahlar sonrasında AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price tarafından yapılan resmi açıklamada, Erdoğan’ın sözlerinin kınanmaya kıymet nitelikte olduğu belirtilerek, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ve başka Türk liderleri şiddeti dahada çok kışkırtabilecek sözlerden kaçınmaya çağırıyoruz” denildi.

Türkiye’ye, İsrail ile Filistin arasındaki çatışmayı bittirmek amaciyla ABD’ye katılması çağrısının yapıldığı izahta şu ifadeler yer aldı:

“Antisemitist dilin hiçbir yerde yeri yok. ABD, bütün biçimleriyle antisemitizmle ugras etme ile alakalı kararlığa sahip. Antisemitizme sıklıkla eşlik eden, şiddeti ve antisemitizmi destekleyen riskli yalanları da ciddiye alıyoruz. Yalanlara Her vakit gerçeklerle karşı koymalı ve nefret suçlarına adaletle cevap vermeliyiz.”

BBC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir