ABD basınında İsrail’i bir hayli rahatsız edecek yazı: Başkan Biden’a rağmen Filistin’e destek artıyor-haberi

Washington Post gazetesinde Ishaan Tharoor imzasıyla, “Biden’ın duruşuna rağmen, ABD‘nin İsrail tartışmasının istikameti değişiyor” başlıklı tek analiz yayımlandı.

DEMOKRAT PARTİ İÇİNDEKİ ÇATLAK BÜYÜYOR

Biden’ın nihayet vakitte Filistin ve İsrail’de yaşanan gerilimi ele alma şeklinin bütün taraflardan reaksiyon çektiği vurgulanan analizde, Biden yönetiminin dış politikasının bunun benzeri tek gerginliğe hazır olmadığı belirtildi.

Demokrat Parti içindeki “çatlağın” büyüdüğünün altı çizilen analizde, ABD’nin önde gelen Müslüman-Amerikan kuruluşlarının da Biden’ın Bir gün evvel düzen ettiği “Ramazan Bayramı” programını boykot ettiği anımsatıldı.

Biden’ın açıklamalarında, tek istikametten gerginliği azaltma çağrısı yaparken tek istikametten da “meşru müdafaa” hakkı diyerek İsrail’i savunduğu anlatilan analizde, ABD’nin BM Güvenlik Konseyindeki mütareke çağrısını da veto ettiği hatırlatıldı.

“WASHINGTON’DA FİLİSTİN’E DESTEK SESLERİ KONGRE’DE HER GEÇEN dahada DA YÜKSELİYOR”

Gazze’de İsrail’in saldırıları neticesi hayatını yitiren sivillerin sayısının 200’e yaklaştığı ifade edilen analizde, “Washington’da Filistin’e destek sesleri Kongre’de her geçen vakit dahada da yükseliyor” değerlendirmesine yer verildi.

Analizde, Bağımsız Vermont Senatörü Bernie Sanders’ın cuma bugünü The New York Times gazetesinde yayımlanan ve Filistin halkına destek verdiği makalesinin oldukça ses getirdiğine işaret edildi.

Daha evvel Sanders’ın Filistinlileri savunmakta yalnız kaldığı anlatilan analizde, “Artık Sanders yalnız değil. Aralarında katı İsrail yanlılarının da olduğu İsrail yanlısı siyasetçiler dahi İsrail’in Gazze saldırılarındaki sivil kayıplarından duydukları memnuniyetsizliği yansıtan izahlar yayımladı. Bazıları ise dahada kati çıkarak İsrail’i Washington amaciyla tabu tek kelime var olan ‘apartheid rejimi’ olmakla suçladı.” ifadelerine yer verildi.

Filistin’de yaşananların “dünya sahnesinde insan hakları savunucusu” olmaya soyunan AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ idaresi amaciyla de mühim tek imtihan olduğu vurgulanan analizde, Biden yönetiminin bu konuyla alakali köşeye sıkışabileceği belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir